Zespół stopy cukrzycowej – co warto wiedzieć o powikłaniach tego schorzenia?

stopaZ roku na rok chorych na cukrzycę przybywa. Według statystyk już teraz w Polsce ilość pacjentów cierpiących na tę chorobę wynosi około 3,5 miliona, z czego ponad milion stanowią osoby niezdiagnozowane. Leczenie wymaga aktywnego udziału chorego; świadomość, odpowiedni tryb życia i podporządkowanie się zaleceniom lekarza znacznie zwiększa szansę uniknięcia powikłań. Jednym z nich może być stopa cukrzycowa – dotycząca nawet kilkunastu procent chorych. Co warto o niej wiedzieć, jak ją rozpoznać oraz w jaki sposób przebiega leczenie?

Podologia – co to takiego?

Podologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego oraz diagnozowaniem schorzeń w tym zakresie. Lekarze podolodzy wykorzystują wiedzę z zakresu diabetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii, opatrywania ran i technik zaopatrzenia ortopedycznego. W Polsce dziedzina podologii dopiero się rozwija, a jej świadomość wśród pacjentów jest stosunkowo niewielka.

Tymczasem, jak potwierdzają specjaliści z kliniki podologicznej Satin, istnieje wiele wskazań i schorzeń często występujących u pacjentów, które kwalifikują się do leczenia podologicznego; haluksy, palce krogulcze, odciski, modzele, brodawki, grzybicze paznokcie, pocące się stopy, choroby skóry, kości i stawów w obrębie stóp. Podolodzy zajmują się również profilaktyką i rozpoznawaniem wczesnych nieprawidłowości. Z tych względów pacjenci chorujący na cukrzycę i borykający się z powikłaniem w postaci zespołu stopy cukrzycowej powinny być pod stałą obserwacją specjalisty podologa.

Objawy stopy cukrzycowej

Terapia leczenia stopy cukrzycowej nie jest łatwa i wymaga zaangażowania i cierpliwości ze strony pacjenta. Stopa cukrzycowa może powstać na skutek wieloletniej, źle leczonej cukrzycy. Doprowadzenie do uszkodzenia naczyń krwionośnych, może zaburzać ich czynność, przyczynić się do zmniejszania ich elastyczności i zarastania. Niedokrwienie tkanek może zaburzać odpowiednie czynności w stopie, a zwiększenie się lepkości krwi może prowadzić do powstawania zakrzepów. Całość procesów może poskutkować niedotlenieniem tkanek, zaburzeniami czucia i wibracji. Dlatego właśnie do objawów stopy cukrzycowej należą osłabienie czucia, przy jednoczesnym uczuciu pieczenia, mrowienia a nawet palenia.

Osłabienie napięcia mięśni i kości może powodować deformacje i martwice. Na skutek niedotlenienia dodatkowo mogą pojawić się także opuchlizny, pęknięcia, skrzepy, zmiana zabarwienia, czy deformacja paznokci. Ostatecznie stopa ulega procesom wyniszczenia, jest podatna na infekcje i niezdolna do chodzenia, co może doprowadzić do amputacji.

Rola podologa

Osoby ze stopą cukrzycową wymagają specjalistycznej opieki i systematycznych konsultacji ze specjalistą obserwującym stan aktualny i rozwój choroby. Regularne zabiegi profilaktyczne pomogą zahamować patologiczne procesy, a bieżące działania w postaci pielęgnacji paznokci, usuwania zgrubień skórnych i stosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych pozwolą na zminimalizowanie ryzyka powstania powikłań. Ciężko dokładnie określić czas trwania terapii; jest to ciągły i regularny proces, podczas którego obowiązkowo osoby chore powinny być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Więcej o ofercie kliniki podologicznej Satin znajdziesz na stronie: www.satin.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz