Zdrowy uśmiech przedszkolaka

Blisko 80% dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę, u ¼ z nich konieczne będzie usunięcie zniszczonych zębów. Powód? Brak profilaktyki i prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.
 
Zdrowe zęby mleczne mają wielki wpływ na stan uzębienia dorosłego człowieka. Dlatego należy odpowiednio zadbać o mleczaki, jeszcze przed ich wyrznięciem. W tym celu rodzice powinni przemywać dziąsła swoich pociech wodą przegotowaną. Gdy już pojawią się pierwsze zęby, ich codzienne mycie jest koniecznością.
 – Bakterie z mleczaków bardzo szybko przenoszą się na zęby stałe, co prowadzi do rozwoju próchnicy i przedwczesnej destrukcji zębów stałych – mówi lek. dent. Izabela Walawender z katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji działającego na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. – Po drugie, gdy mleczaki zostaną zniszczone przez próchnicę i będzie konieczne ich usunięcie zanim nadejdzie czas fizjologicznej wymiany uzębienia, zęby stałe będą wyrzynać się w nieprawidłowy sposób i dojdzie do rozwoju wad zgryzu.
Niemowlak u dentysty
Próchnicy i problemów z nią związanych można uniknąć dzięki stosowaniu się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. – Bardzo ważne jest mycie zębów bezpośrednio przed snem. Należy pamiętać, aby potem już niczego nie jeść, ani nie pić. Ewentualnie czystą wodę – radzi doktor Walawender. – Warto unikać słodyczy i gęstych słodkich soków oblepiających zęby.
U małych dzieci należy stosować pasty z niewielką zawartością fluoru i wyrobić u nich nawyk nitkowania zębów. Nie można zapomnieć o wizytach u stomatologa. Pierwsza powinna odbyć się zaraz po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych, kolejne, regularnie co 6 miesięcy. – Mleczaki są zdecydowanie słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, stąd bakterie bardzo szybko prowadzą do całkowitego ich zepsucia – dodaje doktor Izabela Walawender. – Czasem wystarczą 2 miesiące, by ząb został zupełnie zniszczony przez próchnicę. W gabinecie lekarz dobierze odpowiednie zabiegi takie jak np. fluoryzacja, ozonowanie, lakowanie, które zabezpieczą zęby przed rozwojem bakterii.
Próchnica górą
Mimo, że o profilaktyce i higienie jamy ustnej mówi się dużo, stan uzębienia wśród dzieci jest bardzo zły. Blisko 80% maluchów w wieku przedszkolnym ma próchnicę, którą średnio objętych jest aż pięć zębów. U ponad ¼ przedszkolaków konieczne będzie usunięcie zniszczonych mleczaków.
W szkołach i przedszkolach jest niewiele akcji związanych z profilaktyką stomatologiczną. Nie ma gabinetów dentystycznych, a rodzice często nie mają świadomości, że stan zębów ich pociech jest tak zły. W Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji pojawił się pomysł, aby zmienić tę sytuację. – Akcje profilaktyczne w przedszkolach prowadzimy już od kilku lat. Dwa lata temu połączyliśmy je z konkursem „Akademia Zdrowego Uśmiechu” – mówi Ewa Borczyk, współwłaściciel Centrum i pomysłodawca działań profilaktycznych dla dzieci.
Jak wyglądają warsztaty edukacyjne w ramach „Akademii Zdrowego Uśmiechu”? Asystentki stomatologiczne odwiedzają przedszkole, które wcześniej zgłosiło chęć udziału w akcji. Podczas spotkania mówią m.in. jak dbać o zęby, prawidłowo je szczotkować, co to są nici dentystyczne, czy jak zdrowo się odżywiać. Całość została dostosowana do wieku uczestników. Prezentacja przeplatana jest  grą multimedialną o leczeniu zębów czy bajkami i quizami związanymi z profilaktyką. Dzieci mają również okazje zobaczyć narzędzia, jakie używane są w gabinetach dentystycznych, tym samym zmniejszyć stres przed wizytą u stomatologa.
Maluchy do kontroli
Podczas warsztatów edukacyjnych higienistki z kliniki przeprowadzają wstępny przegląd jamy ustnej dzieci. Wyniki badania rodzice otrzymują w formie diagramów z oznaczonymi zębami wymagającymi kontroli lekarskiej.
Nadal do akcji mogą przyłączać się kolejne śląskie przedszkola. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: biuro@borczyk.pl lub telefonicznie pod nr 602 437 976. Finał akcji odbędzie się 6. grudnia w Radia Katowice, które wspólnie z TV Silesia, są współorganizatorami „Akademii Zdrowego Uśmiechu”. Do studia zostaną zaproszone dwuosobowe drużyny przedszkolaków ze wszystkich placówek biorących udział w akcji.
Na zwycięzców czekają nagrody m.in. sprzęt sportowy, zapasy przyborów do higieny jamy ustnej, zabawki.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz