Zdrowe i sprawne stawy

Wszystkich stawów w ludzkim ciele jest ponad 300. Dzięki nim możemy wykonywać tysiące różnych ruchów. Zdrowe stawy gwarantują, że nasze codzienne aktywności będą przebiegały bez zakłóceń, spowodowanych bólem i ograniczoną ruchomością.

W zdrowym stawie tworzące go kości poruszają się względem siebie bez oporów. Dzieje się tak, ponieważ na powierzchni obydwu kości znajdują się chrząstki stawowe. Są one gładkie, aby tarcie podczas ruchu stawu było jak najmniejsze. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy powierzchniami stawów wypełnia maź stawowa, która zapewnia odpowiednie smarowanie. U osób w podeszłym wieku chrząstki stawowe stopniowo tracą swoje właściwości. Nie są już tak gładkie i sprężyste, dlatego ruch kości w obrębie stawu odbywa się z większymi oporami. Także wydzielanie mazi stawowej ulega ograniczeniu. Objawia się to m.in. bólem i uczuciem „tarcia” podczas ruchu albo ograniczeniem ruchomości stawu po długim czasie bezruchu, np. po wstaniu z łóżka. Ponadto z upływem lat może dochodzić do częściowych zaników chrząstek stawowych. W takiej sytuacji podczas ruchu kość ociera się o kość, co jest bardzo bolesne. Na problemy ze stawami narażone są także osoby z dużą nadwagą. U nich kości i stawy utrzymują i poruszają większą masę ciała, dlatego szybciej dochodzi do ich zużycia. Osoby, które w ramach pracy zawodowej wykonują jeden, określony rodzaj ruchu stale i przez długi czas również mogą narzekać na tego typu dolegliwości. W końcu osoby uprawiające sport wyczynowo lub amatorsko muszą liczyć się z wystąpieniem problemów ze stawami. W ich przypadku szczególnie niebezpieczne są kontuzje, mogące nadmiernie obciążać stawy i zaburzać zdolność do regeneracji chrząstek stawowych.

Liczne są suplementy diety, które wpływają pozytywnie na pracę stawów. Zazwyczaj zawierają one jeden lub kilka składników o sprawdzonym działaniu i potwierdzonej skuteczności. Kolagen jest białkiem, które buduje kości, ścięgna i chrząstki, dlatego często pojawia się w takich preparatach. Dzięki niemu chrząstki stają się gładkie, sprężyste i wytrzymałe. Skutecznie działająca dawka to 10 gramów dziennie. Glukozamina jest przez organizm wykorzystywana do budowy chrząstek. Ponadto wykazano, że zwiększa ona odporność stawów na urazy i wspomaga organizm w syntezie własnego kolagenu. Chondroityna ma działanie podobne do glukozaminy i często występuje w suplementach diety razem z nią. Witamina C pełni w organizmie wiele różnych funkcji, w tym także pobudza syntezę kolagenu i budowę chrząstek stawowych. Kwas hialuronowy jest składnikiem mazi stawowej. Wiąże wodę i nawilża powierzchnie stawów, przez co zapewnia ich prawidłową ruchomość. Wpływ na syntezę kolagenu mają także pewne proteiny. Stosowanie suplementów, zawierających w składzie powyższe substancje zapewnia skuteczną regenerację stawów po urazach oraz w warunkach narażenia na duże obciążenie. Także ludzie w starszym wieku mogą dzięki nim zachować zdrowe stawy przez długi czas. Można je stosować nawet jeżeli nie pojawiły się jeszcze pierwsze objawy, zwiastujące problemy ze stawami. Im prędzej zacznie się kurację, tym lepsze będą rezultaty. Najlepsze wyniki uzyskuje się po regularnym zażywaniu przez co najmniej trzy miesiące. Krótsze stosowanie może okazać się nieskuteczne. Przykładem preparatu, który zawiera wszystkie spośród opisanych powyżej składników jest Orton Flex. Zażywanie jednej saszetki dziennie pomoże utrzymać stawy w dobrej kondycji niezależnie od wieku. Jedno opakowanie wystarcza na miesięczną kurację.

fot. by Ernst Moeksis via flickr.com, creative common licence

Polecane artykuły

Dodaj komentarz