Zdrowa dieta i serce jak dzwon

Nasze serce wymaga od nas zdrowej diety. Jeśli przez długi czas będzie ona nieprawidłowa, źle zbilansowana, pełna tłuszczu, cukru i dużych ilości soli, na pewno odbije się to na naszym zdrowiu. Na początku jedynym widocznym objawem może być przyrost wagi, lecz dalej wszystko toczy się bardzo szybko i zanim się obejrzymy dotyka nas zbyt wysoki cholesterol, nadciśnienie, a co za tym idzie ogromne ryzyko różnych chorób serca. Jaka więc powinna być dieta dla serca?

Cholesterol w dół

Jednym z podstawowych czynników zwiększonego ryzyka powstania chorób serce jest wysoki cholesterol. Wśród cholesterolu znajdziemy ten dobry i zły. Nam zależy na zmniejszeniu ilości cholesterolu LDL, który odpowiada za tworzenie się złogów tłuszczu w tętnicach, co prowadzi do powstawania zakrzepów, a w konsekwencji zawału serca i udaru. Dieta skutecznie może zapobiec zbyt wysokiemu poziomowi LDL we krwi. Najważniejsze jest spożywanie zbilansowanych posiłków, które zawierają białko w postaci chudego mięsa, ryby, produkty mleczne, zdrowe węglowodany, duża ilość warzyw i owoców oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Te ostatnie mają znaczny wpływ na zmniejszenie i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu LDL. Najskuteczniejsze są tu kwasy Omega 3, które korzystnie wpływają na profil lipidowy, obniżając stężenie trójglicerydów, a jednocześnie podwyższając stężenie we krwi dobrego cholesterolu HDL, który transportuje tłuszcz z tętnic do wątroby, by przetworzyć go na kwasy żółciowe.

Dieta dla serca i dobrego samopoczucia

Osoby, które stosują dietę odpowiednio zbilansowaną, pełną kwasów tłuszczowych, zwłaszcza Omega 3, a przy tym ubogą w tłuszcze nasycone, nie tylko tracą nadprogramową wagę, ale także odczuwają polepszenie się samopoczucia. Unikanie tłuszczów nasyconych to przede wszystkim używanie do smażenia i pieczenia oleju, zamiast masła i smalcu, grillowanie i gotowanie na parze, jedzenie chudych mięs oraz unikanie jedzenia tych tłustych, a także słodyczy, które pełne są tłuszczy nasyconych. Pomaga w tym także regularne spożywanie posiłków, co pozwala na utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi i brak ataków wilczego głodu.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz