Zakupy internetowe czy tradycyjne?

zakupy_internetowePopularność zakupów internetowych stale rośnie, ponieważ wzrasta nasze zaufanie do takiej formy sprzedaży. Czy możliwe jest, że sklepy stacjonarne kiedyś całkiem znikną? Trudno powiedzieć, ponieważ wszystko zależy od usług handlowych, którymi jesteśmy zainteresowani.

Kto, co, gdzie, kiedy?

Z możliwości robienia zakupów online korzystają ludzie w każdym wieku, jednak prym wiodą dwudziesto- i trzydziestolatkowie, mieszkający w większych miastach. Zakupy w sklepach stacjonarnych częściej robią ludzie starsi. Co ciekawe osoby spoza miejskich obszarów coraz chętniej korzystają ze sklepów internetowych, ponieważ często nie mają dostępu do centrum handlowego w niedalekiej okolicy. Zakupy tradycyjne zaś stały się rozrywką, sposobem na spędzenie wolnego czasu z bliskimi. W sklepach stacjonarnych najczęściej kupujemy artykuły spożywcze i meble, a w Internecie – ubrania, obuwie czy kosmetyki.

Zalety i wady

Robienie zakupów w Sieci jest szybkie, dlatego lepsze. Oszczędzamy swój czas, który moglibyśmy spędzić np. w galerii handlowej. Jednak musimy pamiętać, że czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki z zakupionym towarem może być zróżnicowany. W sklepie tradycyjnym możemy dokładnie obejrzeć to, co chcemy kupić. W przypadku ubrań dokładne ich obejrzenie i przymierzenie jest dla wielu ludzi sprawą ważną. Co więcej, zdjęcia produktów w Internecie mogą odbiegać od stanu rzeczywistego. Niektóre sklepy internetowe prowadzą taką politykę, że narzucają minimalną kwotę zamówienia. Większość – np. hurtownia awanet.pl – realizują wszystkie zamówienia bez względu na koszt produktów. Niewątpliwym plusem sklepów internetowych jest to, że ceny towarów są z reguły niższe niż w przypadku tych samych modeli w sklepach tradycyjnych. Ponadto zakupy przez Internet możemy robić w dowolnym momencie dnia i gdziekolwiek się znajdujemy.

Co się bardziej opłaca? Wszystko zależy od naszego podejścia „życia online” i zakupów ogólnie. Jedni jeszcze nie czują się za dobrze w Sieci, a inni nie znoszą, gdy w sklepach jest tłoczno i wolą „uciec” na zakupy do Internetu.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz