Wysypka wirusowa u dziecka – jak ją rozpoznać?

shutterstock_567611002Wysypka u dziecka jest częstym objawem towarzyszącym, który pojawia się przy takich chorobach, jak: odra, ospa, różyczka, rumień zakaźny, mononukleoza zakaźna. W zależności od typu zakażenia wirusowego wysypka może przyjmować postać plamistą, grudkową, krwotoczną lub pokrzywkową. Poza rodzajem wysypki dla poprawnego zdiagnozowania schorzenia duże znaczenie ma umiejscowienie zmian skórnych na ciel.

Rodzaje wysypki wirusowej u dziecka

Zmiany skórne, które towarzyszą chorobom wirusowym, diagnozowane są najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Młody organizm, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości rozwojowej układu immunologicznego, jest szczególnie narażony na atak wirusów. Wśród najczęstszych chorób wirusowych z towarzyszącą wysypką można wymienić:

  • ospę wietrzną, przy której występuje wysypka uogólniona, wykwity na tułowiu, pęcherzyki z płynem (które w kolejnych stadiach rozwoju choroby zapadają się, a następnie zasychają w strupy). Wysypka pojawia się najczęściej na owłosionych częściach ciała,
  • odrę, przy której występuje wysypka uogólniona, pojawiająca się kolejno na: uszach, brodzie, szyi, tułowiu oraz kończynach. Na początku przyjmuje ona postać ciemnoczerwonych plamek, które następnie zmieniają się w grudki. Charakterystyczne dla tej choroby wirusowej jest złuszczanie się naskórka,
  • różyczkę, przy której występuje wysypka uogólniona o odcieniu bladoróżowym przyjmująca postać drobnych plamek [1],
  • rumień zakaźny, przy którym pojawia się wysypka wielopostaciowa, występująca na kończynach, pośladkach, tułowiu i na twarzy [2],
  • półpaśca, przy którym wysypka pojawia się na nerwach czuciowych tułowia i na twarzy. Przyjmuje ona postać zmian rumieniowatych, wywołujących ból i świąd,
  • mononukleozę zakaźną, przy której pojawia się wysypka uogólniona, przyjmująca postać grudkowo-plamistą (rzadziej pokrzywkową i krwotoczną) [1]. 

Rozpoznane wysypki wirusowej >>

Rozpoznaniem chorób wirusowych u dzieci zajmuje się pediatra, który po postawieniu diagnozy wdraża odpowiednie leczenie. Większość chorób o podłożu wirusowym można rozpoznać na podstawie zmian skórnych i objawów towarzyszących. Dopełnienie diagnozy stanowi wywiad z rodzicami dziecka na temat możliwego kontaktu z chorobą zakaźną. Na wizytę lekarską warto zabrać ze sobą kartę szczepień dziecka – informacja o przyjęciu przez pacjenta szczepień ochronnych również jest bardzo istotna dla prawidłowego rozpoznania choroby.

Umiejscowienie zmian a diagnoza

Duży wpływ na właściwe zdiagnozowanie schorzenia ma umiejscowienie wysypki. Przykładowo: zmiany skórne na owłosionych częściach twarzy wskazują na ospę, na tułowiu i na twarzy – na rumień zakaźny lub półpasiec, na kończynach – na rumień zakaźny lub odrę, na dłoniach – na różyczkę. Specyficznym typem wysypki wirusowej jest wysypka wędrująca, która zazwyczaj wskazuje na reakcję uczuleniową, a nie na chorobę zakaźną.

 [1] Figlerowicz M., Choroby wirusowe u dzieci, objawiające się wysypką. Przewodnik Lekarski 2002;5:103-106.

[2] Kalicki B., Bartoszewicz L., Grad A., Fabisiewicz A., et.al., Manifestacje skórne wybranych chorób o etiologii wirusowej. Pediatria i Medycyna Rodzinna. 2009;5:108-112.

Polecane artykuły