Wszystko na temat wybielania zębów

dentist-2264144_1280Pierwszym krokiem wybielania zębów u stomatologa jest wizyta konsultacyjna.

Stomatolog ma wtedy szansę przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, ustalenia stanu jego uzębienia i wskazania najlepszej formy wybielania zębów, jaka uwzględnia elementy zdrowotne, fizyczne i finansowe. Kolejnym krokiem procesu wybielania zębów jest ich specjalistyczne oczyszczenie. Składają się na nie zabiegi, jakie pomogą w usunięciu nalotu i kamienia nazębnego. Ich uzupełnieniem jest piaskowanie zębów i czyszczenie ich warstwy.

Pozytywne oraz negatywne skutki wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma dużo korzyści:

– pożądany efekt wybielenia możliwy jest do uzyskania już podczas jednej wizyty,

– cały zabieg wykonywany jest przez stomatologa w gabinecie – pacjent nie musi robić niczego sam w domu,

– zabieg przeprowadzony przez profesjonalistę jest znacznie bardziej przyjemny aniżeli długotrwałe używanie form domowych.

Wybielanie zębów może mieć także skutki negatywne:

– końcowy wynik zmiany koloru szkliwa, widoczny tylko po paru dniach od samego zabiegu, może być dość radykalny oraz powodować zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta,

– zabieg wybielania może powodować ból zębów, o jakim natychmiast należy powiadomić specjalistę – może być on wynikiem zwiększonej wrażliwości zębów.

Czy zęby wolno wybielić raz na zawsze?

Nie można. Wykonany przez lekarza dentystę specjalistyczny zabieg wybielania pozwoli na osiągnięcie zadowalającej pacjentów zmiany barwy zębów o parę odcieni. Barwa zębów podlega stabilizacji po blisko dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu wybielania oraz utrzymuje się we współzależności od nawyków higienicznych oraz żywieniowych pacjentów od roku do trzech lat. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć gdy chce się zatrzymać piękny biały uśmiech.

Czy wybielanie zębów boli?

W przebiegu oraz po ukończeniu wybielania wykonanego przez specjalistę może nastąpić ustępująca samoistnie nadwrażliwość termiczna zębów albo ból zębów, co niesie za sobą potrzebę chwilowego zakończenia zabiegu albo wykonania dodatkowo zabiegów fluoryzacji zębów. Zagrożenie nastąpienia tychże symptomów uzależnione jest zarówno od osobistych predyspozycji pacjenta jak i od wykorzystywanego do wybielanie sprzętu.

Polecane artykuły