Współczesne metody leczenia niepłodności

pregnancy-775041_1280-11,5 miliona par w naszym kraju boryka się z problemem niepłodności. Istnieją różne metody terapii, które zwiększają szansę na zajście w ciążę i cieszenie się potomstwem. Kiedy większość z nich zawiedzie – lekarze sięgają po in vitro.

Gdy do zapłodnienia nie dochodzi z powodu zaburzeń owulacji lub nieodpowiedniego poziomu hormonów w organizmie, stosuje się leczenie hormonalne – hormony przyjmuje się lekach. Inseminacja natomiast jest zabiegiem polecanym kobietom z nieprawidłowym jajeczkowaniem, śluzem wrogim plemnikom lub dotkniętym bezpłodnością, której przyczyn nie można ustalić. Mężczyzn kieruje się na inseminację, jeśli ich plemniki są słabe i nie ma ich wiele. Czasem konieczne okazują się chirurgiczne metody terapii niepłodności. U pań w ten sposób udrożnia się jajowody, usuwa zrosty po zapaleniach przydatków albo przegrody w macicy. Panom odblokowuje się drogi przepływu plemników, leczy żylaki powrózków nasiennych bądź blizny. Kiedy zajście w ciążę blokują problemy psychiczne, konieczna okazuje się wizyta u psychologa, który ustali dalsze postępowanie. Nieraz kłopoty z zapłodnieniem wywołuje układ immunologiczny, który niszczy plemniki. Wtedy stosuje się mikromanipulację, czyli iniekcję plemników do komórki jajowej. Metodę zaleca się też, gdy nasienie wykazuje niewłaściwe parametry lub gdy nie udało się doprowadzić do zapłodnienia in vitro.

In vitro opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym oraz transferze embrionu. Zabieg przeprowadzić można pod warunkiem, że plemniki męskie w nasieniu są całkowicie prawidłowe – tylko wówczas technika będzie efektywna. Początkowa faza metody polega na kontrolowanej stymulacji jajników, w wyniki czego w jajnikach pojawiają się pęcherzyki Graafa z komórkami jajowymi. Następnie komórki te pobiera się, wykorzystując do tego celu specjalną sondę. W warunkach laboratoryjnych preparowane jest nasienie, które dodaje się do komórek jajowych. W ten sposób przebiega proces zapłodnienia – tworzy się embrion. Kiedy embrion składa się z odpowiedniej liczby komórek (od 4 do 8), umieszcza się go w jamie macicy organizmu matki. Embrion zagnieżdża się tam i zapoczątkowuje ciążę. Zazwyczaj przenoszone są 2 embriony – wtedy znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że metoda in vitro się powiedzie.

Współczesna medycyna opracowała wiele terapii niepłodności. Jeśli kolejne próby zapłodnienia metodą naturalną nie przynoszą rezultatu – warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Specjalista doradzi, czy należy jeszcze poczekać, czy pora już wdrożyć leczenie. Bezpłodność można zwalczyć, ale trzeba dać sobie szansę, zdobyć się na cierpliwość i zachować wewnętrzny spokój. Możliwe, że dzięki temu już niebawem dom wypełni gaworzenie i tupot małych nóżek.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz