Współczesna stomatologia może być wolna od bólu

gabinet stomatologicznyLeczenie dentystyczne w dzisiejszych czasach może być całkowicie wolne od bólu i nie jest to bynajmniej ani slogan reklamowy, ani tym bardziej pusta obietnica, za pomocą której dentysta Warszawa usidlałby pacjenta w fotelu, po czym już nie ma ucieczki. Nie. Nowoczesne technologie wyeliminowały źródła bólu, które związane były z leczeniem stomatologicznym, a dodatkowe leki pozwoliły na wyłączenie odczuwania bólu spowodowanego samą chorobą, z którą pacjent zgłasza się do dentysty.

Leczenie dentystyczne w dzisiejszych czasach może być całkowicie wolne od bólu i nie jest to bynajmniej ani slogan reklamowy, ani tym bardziej pusta obietnica, za pomocą której dentysta warszawa usidlałby pacjenta w fotelu, po czym już nie ma ucieczki. Nie. Nowoczesne technologie wyeliminowały źródła bólu, które związane były z leczeniem stomatologicznym, a dodatkowe leki pozwoliły na wyłączenie odczuwania bólu spowodowanego samą chorobą, z którą pacjent zgłasza się do dentysty.

Zabiegi stomatologiczne powodowały do tej pory ból z dwóch powodów. Pierwszym z nich było borowanie, a właściwie temperatura i wibracje, które w jego trakcie się pojawiały. Niska prędkość obrotowa wiertła doprowadzała do tego, że miedzy zębem i narzędziem dentystycznym powstawało tarcie. Sam już ten fakt był bolesny, gdyż głębsze tkanki zęba są w stanie odczuwać ból, a mechaniczna interakcja z nimi była jego bezpośrednim źródłem. Tarcie to także wysoka temperatura, która w dawnych czasach prowadziła czasami nawet do wypełnienia gabinetu lekarskiego odrażającym zapachem palonej kości. Pacjent był zwyczajnie parzony. Stosowanie wierteł z diamentowym końcem, zwiększenie ich prędkości obrotowej oraz zastosowanie intensywnego chłodzenia doprowadziło do zniknięcia tych problemów.

Drugim źródłem bólu była konieczność eliminowania uszkodzonych tkanek, w tym także wyrwania całego zęba lub spenetrowania jego kanałów znajdujących się głęboko w dziąśle. W tym wypadku można po prostu chemicznie zadziałać na nerwy przewodzące informacje o bólu z miejsca wykonywania zabiegu do mózgu. Nawet ich podanie nie jest bolesne, ponieważ można wykorzystać specjalny środek znieczulający miejsce wkłucia.

Z urządzeniami stosowanymi we współczesnej stomatologii można zapoznać się na branżowych stronach internetowych. Dobrym miejscem do zdobycia wiedzy na ten temat jest strona domowa jednego z gabinetów stomatologicznych z warszawskiego Bemowa, fabdent.pl. Opisane są tam najnowocześniejsze sprzęty wykorzystywane w codziennej pracy dentysty i wiele z nich można traktować wręcz w kategorii ciekawostki, jak specjalne lampy, za pomocą których można uzyskać efekt bardzo silnego wybielenia zęba. Jest to przede wszystkim witryna gabinetu, więc nie trzeba się obawiać, że odwiedzająca ją osoba zostanie zbombardowana nadmiarem treści o charakterze czysto technicznym.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz