Witaminy są bardzo ważne

pilsWitaminy mają ogromne znaczenie w naszej diecie, pomagają nam zapobiegać wielu chorobom. Jakim schorzeniom pomaga zapobiegać witamina K2?

Witaminy są bardzo ważne

Witaminy mają ogromne znaczenie w naszej diecie, pomagają nam zapobiegać wielu chorobom. Jakim schorzeniom pomaga zapobiegać witamina K2 według portalu dluzszezycie.pl.

Osteoporoza

Jest to choroba, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury kości, co wiąże się ze zwiększoną podatnością na złamania. Choroba najczęściej pojawia się wśród kobiet po menopauzie. Osoba chora posiada niską zawartość masy kostnej, upośledzoną mikroarchitekturę tkanki kostnej, zmniejszoną jej łamliwość oraz podatność na złamania.

Innym stanem charakteryzującym się zmniejszoną gęstością kości odpowiednio dla wieku i płci jest osteopenia.

Objawy chorobowe:

Na samym początku choroba nie daje żadnych objawów. Później pojawia się ból kości długich, na który wpływa obciążenie, złamania kręgów, ból kręgosłupa, kifoza piersiowa, złamania kości przy naprawdę niewielkich urazach.

Miażdżyca

Jest to choroba przewlekła, która polega na zmianach zwyrodnieniowo – wytwórczych w błonie środkowej i wewnętrznej tętnic, przeważnie w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych. Miażdżyca to najczęstsza przyczyna stwardnienia tętnic.

Objawy chorobowe:

Zwiększenie ilości cholesterolu we krwi, czy nieprawidłowe proporcje jego frakcji przeważnie przez długi czas nie dają żadnych objawów. Dopiero wtedy, gdy tętnice są zmniejszone co najmniej o połowę pojawiają się pierwsze objawy choroby: szybciej się męczymy, miewamy problemy z zapamiętywaniem oraz koncentracją. Rzadko, a jednak może zdarzyć się tak, że złogi cholesterolowe odkładają się w skórze i widoczne są jako żółte zgrubienia umiejscowione w okolicach powiek, pod piersiami, czy w zgięciach łokci. Mogą się tworzyć również w postaci guzków na ścięgnie Achillesa oraz na ścięgnach nadgarstków.

Naczynia krwionośne są różnych rozmiarów. Te największe zwane tętnicami mogą mieć grubość kciuka, te dochodzące do serca nazywane są wieńcowymi. Tętnice rozgałęziają się na tętniczki, a tętniczki przechodzą w naczynia włosowate. Z włośniczek krew wpływa do żyłek, następnie przechodzą one w żyły i krew płynie nimi w kierunku serca. Krew z serca wypływa tętnicami, natomiast wraca żyłami. W żyłach ciśnienie krwi jest niższe niż w tętnicach.

Próchnica zębów

To zakaźna choroba bakteryjna tkanek twardych zęba, objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych, później proteolizą substancji organicznych. Powodem jest działanie kwasów, które zostały wytworzone przez bakterie w płytce nazębnej.

Objawy próchnicy

Wrażliwość na ciepło lub zimno, słodki lub kwaśny smak, tkliwość zęba podczas mycia lub żucia, dziury w zębach, brzydki zapach z ust, ból zębów gdy choroba dosięgnie miazgi zębowej.

Próchnica powstaje w czasie, a ten czas jest uzależniony od ilości śliny. Gdy ilość śliny jest prawidłowa to rozwój całego procesu próchnicowego może trwać  kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Istnieje też szansa, że nie rozwinie się w ogóle. Jeśli wystąpi niedobór śliny to proces próchnicowy postępuje w bardzo szybkim tempie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz