Ważne aspekty wyboru stolarki okiennej i drzwiowej

Carpenter cutting wooden board with circular sawStan surowy otwarty oznacza, że dom posiada już ściany, zwłaszcza te zewnętrzne, kominy, schody, a ponadto wykonano już więźbę dachową i pokrycie dachu.

Teraz stajemy przed koniecznością wyboru stolarki okiennej i drzwiowej.

Co wybrać?

Tak naprawdę wszystkie etapy w budowie domu wiążą się z różnorakimi dylematami. Rodzą się one zwłaszcza w tych głowach, które myślą przyszłościowo. Osoby, które cenią sobie trwałość i solidność, zwykle poszukują cennych informacji, aby zgłębić wiedzę o parametrach okien i drzwi przed ich wyborem. Problem przybiera na sile kiedy dochodzą do tego względy estetyczne i funkcjonalne. Na szczęście obecnie oferta stolarki okiennej i drzwiowej jest bardzo szeroka, dlatego każdy ma szansę znaleźć produkty spełniające oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem, na który każdy budujący powinien zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła. To ważne, gdyż w czasach, kiedy domy ociepla się grubą warstwą wełny lub styropianu, minimalizowanie utraty ciepła to konieczność. Odpowiednie oznaczenie stosowane jest dla okien i drzwi. Im niższa wartość współczynnika, tym mniejsze straty ciepła i lepsze parametry energooszczędne. W przypadku okien najistotniejszy jest współczynnik oznaczony jako Uw.

Trzeba pamiętać, że świetne parametry izolacyjne to nie wszystko. W stolarce drzwiowej i okiennej ważny jest także odpowiedni jej montaż. Obecnie montaż drzwi i okien wykonuje się w technologii tzw. ciepłego montażu. Oznacza to, że ich osadzenie odbywa się przy użyciu paroizolacyjnych taśm, aby wilgoć nie przenikała do wewnątrz budynku. Istotne jest skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia drzwi i okien.

Ile to kosztuje?

Im więcej okien w budynku, tym większy całkowity koszt stolarki okiennej. Cena wzrasta także w przypadku, jeśli okna posiadają duże przeszklenia. Ponadto droższe będzie każde okno trzyszybowe. Za niektóre modele, na przykład okno przesuwne z systemem HST trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych za sztukę. Cena odzwierciedla zwykle jakość i technologię. Na drzwiach zewnętrznych również nie należy oszczędzać. Droższe są oczywiście te drewniane, ale wiele modeli ze średniej półki cenowej spełnia wiele istotnych parametrów. Za dobre modele antywłamaniowe, dźwiękoszczelne i energooszczędne trzeba zapłacić przynajmniej kilka tysięcy, ale to wydatek na lata.

Polecane artykuły