Warunki funkcjonowania kantoru internetowego

Kiedy chcemy wymienić walutę obcą na złotówki lub dokonać transakcji odwrotnej, zwykle swoje kroki kierujemy do stacjonarnego kantoru w naszym mieście albo do banku, gdzie również można dokonać wymiany. Niemniej, od paru lat rosną w siłę kantory internetowe, które stanowią realną alternatywę dla kantorów stacjonarnych i banków. Jak one działają i czy warto z nich korzystać?

Kantor internetowy – tanie waluty, wygodne użytkowanie

Zakładając konto indywidualnego użytkownika lub klienta firmowego w kantorze internetowym można tanio wymieniać waluty. Spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży danej waluty w kantorach online wynosi co najwyżej kilka groszy, co w porównaniu z kantorami stacjonarnymi i bankami jest bardzo korzystne. W bankach spready sięgają nawet kilkudziesięciu groszy, co powoduje, że kupując i sprzedając waluty sporo tracimy na rzecz banku.

Dla osób inwestujących w waluty obce wysokość spreadu ma niebagatelne znaczenie. Im jest niższy, tym szybciej można wypracować przyzwoity zarobek kupując i sprzedając waluty obce.

Dzięki kantorom online nie wychodząc z domu można dokonać pożądanej transakcji lub zlecić jej wykonanie, jeśli dana waluta osiągnie określony przez klienta kurs. Poza tym, osoby spłacające kredyty w walutach obcych z kantoru online mogą pozyskać tańszą walutę do bezpośredniej spłaty rat kredytowych, oszczędzając przy tym niebagatelne kwoty. Oferta e-kantoru przyda się także przedsiębiorcom prowadzącym międzynarodową wymianę handlową chcącym wykonywać tanie przelewy zagraniczne z Super Kantor stają się one możliwe.

Formalne zasady działania kantoru internetowego

Działalność e-kantoru jest mało skomplikowana. Klient chcący wymienić walutę, rejestruje się na stronie wybranego e-kantoru, podając numer konta złotówkowego i walutowego. Wybiera kwotę, jaką chce przewalutować i sumę pieniędzy przelewa na wskazane przez kantor konto. Po pewnym czasie kantor przesyła wymienianą walutę na konto walutowe.

Kantory internetowe podlegają takim samym przepisom, jak ich stacjonarne odpowiedniki. Podmiot chcący otworzyć kantor online musi uzyskać zezwolenie Narodowego Banku Polskiego, a jego działalność będzie podlegała nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Musi również posiadać stacjonarną siedzibę, spełniającą wszystkie wymagania ustawowe odnoszące się do działalności kantorowej. Nie ma więc powodów do obaw przy korzystaniu z usług kantoru internetowego.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz