Usługi geodezyjne niezbędne przy budowaniu domu

Wzniesienie własnego domu wymaga spełnienia wielu warunków formalnych. Prócz uzyskania pozwolenia na budowę, wyboru firmy budowlanej, która kompleksowo wykona projekt czy zatrudnienia kierownika budowy, każdy inwestor wcześniej czy później będzie miał potrzebę skorzystania z usług geodezyjnych. Po co są one potrzebne i co właściwie na działce budowlanej będzie robił geodeta?

Kiedy potrzebny jest geodeta?

Zarówno przy planowaniu zakupu działki budowlanej, jak i przy budowie domu, konieczne będzie skorzystanie z usług wykwalifikowanego geodety, np. firmy EKOkreator. Geodeta będzie potrzebny przy wytyczeniu budynku na działce, wskazaniu granic działki, czy przygotowaniu mapy do celów projektowych. Dokonywana jest również geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

Wykwalifikowany geodeta musi posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe. Należy je sprawdzić, zanim skorzystamy z jego usług.

Jak zatrudnić geodetę?

Osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z pracami geodezyjnymi i z przedstawicielami tej profesji, nie będzie wiedziała, gdzie znaleźć odpowiedniego specjalistę. Najlepiej skorzystać z pomocy przyjaciół i znajomych, a jeśli nikt nie będzie w stanie polecić nam dobrego geodetę, można udać się do urzędu gminy lub powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Warto sprawdzić tam na liście specjalistów, którzy geodeci zostali zweryfikowani przez urzędników. Najlepiej zawsze korzystać z usług lokalnych geodetów, którzy dobrze znają okolicę, w której pracują. Wpłynie to znacząco na skrócenie procesu weryfikacji dokumentów i dokonania nowych pomiarów.

Praca geodety przy budowie domu

Zanim urzędnik zatwierdzi nasz projekt budowlany objętego pozwoleniem na budowę domu, będzie trzeba uzyskać mapę do celów projektowych. Jest to zaktualizowana przez geodetę mapa zasadnicza, którą można pobrać na odpowiedni wniosek złożony do PODGiK.

Geodeta podejmuje się również wytyczenia domu na działce. Polega to na oznaczeniu na mapie działki elementów budynku, które pozwolą na realizacje budowy, w zależności od dokonanych z inwestorem lub wykonawcą ustaleń. Zazwyczaj geodeta tyczy osie konstrukcyjne na ławach ciesielskich, ale czasem wykonawca może zażyczyć sobie również na przykład obrysu fundamentów bądź parteru budynku. Nie podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne, o ile ich połączenia z siecią znajdują się na tej samej działce, co przyłącze lub na działce przylegającej do niej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz