Uniwersalność zastosowania profilów aluminiowych

Aluminium jest materiałem o powszechnym zastosowaniu, zwłaszcza w budownictwie, ale nie tylko. Często jest ono określane mianem złota XXI wieku. To metal nieżelazny, który dzięki swoim właściwościom fizycznym stał się uniwersalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym.

Czym charakteryzuje się aluminium?

Aluminium to nowoczesny materiał, lekki i giętki, który w połączeniu z odpowiednim stopem może mieć nadaną bardzo wysoką wytrzymałość. Można z łatwością poddawać go obróbce w procesach przeróbki plastycznej i odlewania, niezależnie od tego, czy przeróbka dokonywana jest na zimno czy na gorąco. Wykazuje dużą odporność na korozję, bez konieczności poddawania go dodatkowym zabiegom antykorozyjnym. Dobrze się poleruje, spawa i zgrzewa. Nadaje się do anodowania. To wszystko powoduje, że znalazł wiele różnych zastosowań w przemyśle i w budowlance, gdzie głównie stosowane są różnego typu profile aluminiowe. W Toruniu można je nabyć w firmie Metale Toruń, gdzie istnieje duży wybór aluminiowych elementów.

Gdzie stosuje się profile aluminiowe

Obszarów wykorzystywania w praktyce profili aluminiowych i innych elementów wykonanych z aluminium, jest bardzo dużo. Można je znaleźć w przypadku okien i drzwi, mebli, czy fasad budynków i przy konstrukcji żaluzji – zewnętrznych i wewnętrznych. 

Aluminium stosowane jest jako surowiec, półfabrykat, jak i gotowy produkt – np. profil aluminiowy. Rozwój technologii i wprowadzenie zupełnie nowych, wygodnych sposobów obróbki spowodował, że aluminium upowszechniło się.

Okna i drzwi aluminiowe mają dobre parametry izolacyjności cieplnej – lepsze od konstrukcji drewnianych czy popularnych okien z PCV. Z uwagi na niską wagę aluminium, profile wykonane z tego metalu mogą być stosowane z powodzeniem w większych konstrukcjach, np. przy dużych przeszkleniach dających maksymalny dopływ naturalnego światłą do pomieszczeń komercyjnych czy mieszkalnych.

Profile aluminiowe znajdują zastosowanie w reklamie czy w aranżacjach wnętrz, zwłaszcza nowoczesnych, przy których architekci poszukują zupełnie nieszablonowych rozwiązań technicznych.  Służą one do wykonywania lekkiej zabudowy w połączeniu z płytami gips-kartonowymi i do kształtowania ciekawych form na ścianach i na suficie, np. w postaci sufitów podwieszanych, wraz z zamontowaniem odpowiedniego oświetlenia. Można z nich wykonać lekkie półki w ścianie albo kształty, które dodatkowo podświetlone od dołu taśmą LED będą dawały zachwycające efekty aranżacyjne.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz