Typ roweru dostosowany do potrzeb cyklisty

W sklepach można nabyć różnego rodzaju rowery, nie tylko te przeznaczone dla kobiet, mężczyzn czy dzieci. Istnieje wiele różnych klasyfikacji wyróżniających odmienne grupy jednośladów. Często trudno się w nich rozeznać i wybrać jeden rower, który w 100 procentach będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Na jakie kategorie dzieli się rowery dostępne na polskim rynku i jak wybrać taki, który będzie dla nas wygodnym środkiem transportu w każdej sytuacji?

Ogrom ofert

Kiedyś rower można było kupić wyłącznie w kilku sklepach stacjonarnych w dużych miastach. Mieliśmy do wyboru zwykłe składaki albo kolarzówki, czyli szosówki. Dziś jest zupełnie inaczej, a szeroki asortyment sklepów internetowych, takich jak m.in. Królestwo Rowerów, może wywołać u potencjalnego kupującego prawdziwy zawrót głowy. Dlatego warto wiedzieć, na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla siebie czy swojego dziecka.

Popularny „góral”

Jeszcze 10-20 lat temu bodajże najbardziej popularnym typem roweru był rower górski. Wykorzystywano go do wszelakich celów. Górale zostały stworzone do jazdy w terenie, poza asfaltowymi drogami, a jednak często wykorzystywano je właśnie w warunkach miejskich. Rowery górskie sklepy, w tym Królestwo Rowerów, dzielą na trzy grupy: MTB o różnej wielkości kołach, Trail lub Eduro. Wszystkie są polecane prawdziwym zapaleńcom. Posiadają duże koła z szerokimi oponami o agresywnym bieżniku. Dzięki amortyzatorom i wysokiej wytrzymałości ramy, jednoślady te mają wprost uniwersalne zastosowanie.

Rowery szosowe – kolarzówki

Szosowe jednoślady zbudowano z myślą o użytkowaniu ich po asfalcie, w miastach. Mają duże, wąskie koła i gładkie opony. Kierownica jest zaś w charakterystyczny sposób wygięta i wygodnie można ją trzymać podczas długiej jazdy. Ich budowa została zaprojektowana tak, aby umożliwiały kolarzom zajęcie najbardziej aerodynamicznej pozycji. Za pomocą klamkomanetek rowerzysta na szosówce może hamować i zmieniać przełożenia. Typowe kolarzówki dzielą się na sportowe oraz endurance.

 Rowery crossowe

Rowery crossowe nazywane również rowerami trekkingowymi, są kompromisem pomiędzy rowerem szosowym i górskim. Można powiedzieć, że to typowe turystyczne rowery, którymi bez trudu będziemy podróżować po ścieżkach rowerowych w mieście, jak i po ubitych drogach za miastem. Pozycja kierownicy jest wygodniejsza niż w kolarzówce, a rower nie posiada turystycznych dodatków – bagażnika czy błotników.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz