TWOJA PRZESTRZEŃ TO TWÓJ ZYSK

56a1c1be07-1 (1)Logistyka to fascynujący temat, otwiera bowiem oczy na to, że za wydającymi się oczywistością rozwiązaniami stoi skomplikowany proces

Logistyka to fascynujący temat, otwiera bowiem oczy na to, że za wydającymi się oczywistością rozwiązaniami stoi skomplikowany proces, analiza wydajności i testy mające na celu optymalizację zarówno produkcji, jak i przechowywania i transportu.

 

Mówi się, że czas to pieniądz. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że pieniądzem jest także miejsce. Choć od futurystycznych wizji przeludnienia Ziemi wymuszającego na ludzkości eksplorację kosmosu wciąż dzieli nas kurtyna science-fiction, to konkurencja o przestrzeń towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Eksploatacja wolnego miejsca jest bowiem szansą na kreację stanowiąca ekwiwalent pieniężny, na przykład pola uprawne, działki budowlane czy w skali mikro – półki, regały, przestrzenie magazynowe. Dlatego niezmiernie istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy jest maksymalne wykorzystanie miejsca, którym dysponuje.

 

Pomocnym rozwiązaniem dla producentów wszelkiego rodzaju niewielkich produktów seryjnych, na przykład z branży żywieniowej, jest paletyzacja. Rzecz jasna z palet, zarówno do przechowywania jak i transportowania efektów swojej produkcji, używa niemal każda firma. Kwestią do rozważenia jest raczej nie to „czy”, a „jak” optymalnie je wykorzystać.  Niewątpliwie wartościową asystą okażą się nowoczesne rozwiązania technologiczne.

 

Firmy specjalizujące się w systemach opakowań oraz automatycznych paletyzatorach, takie jak Alima-Pack, oferują w swych produktach dwie cechy najcenniejsze dla przedsiębiorcy – oszczędność czasu i miejsca. Z racji, że ich praca odbywa się w sposób zautomatyzowany, nie jest konieczne angażowanie dużej liczby pracowników, a wykonywane operacje są powtarzalne ze stuprocentową dokładnością. Co więcej program gwarantuje kompletne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni, sam zaś potrzebuje relatywnie niewiele miejsca. Dość powiedzieć, iż jeden robot wystarczy do obsługi kilku linii produkcyjnych. Co więcej dużą popularność zyskują tak zwane paletyzatory kartezjańskie, dostosowane do powierzchni o ograniczonej przestrzeni operacyjnej.

 

Maszyny pakujące – zarówno pojedyncze produkty, jak i całe serie – znajdziemy na wielu halach produkcyjnych. Ich zakup i indywidualne wdrożenie dla wielu, zwłaszcza mniejszych przedsiębiorców, wydaje się zbyt dużym kosztem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja, zwrot z której będzie zauważalny po bardzo krótkim czasie. Korzystając z paletyzatorów producent także zabezpiecza się przed nieplanowanymi stratami. Odpowiednie zestawienie oraz opakowanie palety z produktami gwarantuje bowiem ich nienaruszalność podczas transportu i załadunku.

 

Przeciętny konsument, który palety ma okazję oglądać co najwyżej w dyskontach lub na zapleczu sklepów, prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, jak skomplikowany i istotny jest proces pakownictwa i transportu, którego nierozłączną częścią jest paletyzacja. Nie musi o tym, wiedzieć, choć optymalizacja tych procesów pośrednio wpływa na jego zadowolenie, to zaś – na sprzedaż. Producent, który angażuje się w strategiczne rozwiązywanie problemów logistycznych jest zatem skazany na zysk.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz