Tektura w służbie meblarstwa

meble-z-karony-fotelJeszcze kilkanaście lat temu karton kojarzył nam się wyłącznie z opakowaniami. Można było spotkać tekturowe pudełka do butów, sprzętu elektronicznego czy kartoniki do soków. Dziś tektura pojawia się w coraz bardziej niespotykanych miejscach np. stała się materiałem do produkcji mebli.

Flexible Love

Doskonałym przykładem mebli wykonanych z kartonu jest Flexible Love. Na pierwszy rzut oka jest to krzesło, jednakże już po chwili zmienia się ono w ciekawą formę sofy. Mebel ten zbudowany jest z dwóch bocznych wsporników i złożonego w harmonijkę wnętrza, które można rozciągać, dzięki czemu na siedzisku znajdzie miejsce spoczynku co najmniej kilku zmęczonych ludzi. Warto zauważyć, że mebel ten, choć wykonany z kartonu, który sam w sobie wydaje się być dość delikatnym tworzywem, jest bardzo odporny. Jedna z wersji Flexible Love może znieść nacisk powyżej 1,5 tony, co niewątpliwie jest dobrym wynikiem. Sam mebel w postaci złożonej waży, w zależności od modelu, od 17-30 kg. Jak więc można się spodziewać bez większego problemu da się go przenieść w dowolne miejsce mieszkania, złożyć, rozłożyć, a kiedy nam się znudzi schować do szafy.

Kartonowe biurka

Innym pomysłem na wykorzystanie w meblarstwie tektury jest produkcja kartonowych biurek. Biurka wykonane z kartonu stały się internetową odpowiedzią na innowacyjne biurka do pracy na stojąco firmy IKEA. Produkt tej szwedzkiej firmy meblarskiej charakteryzuje niezwykle wysoka cena, przez co niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Odpowiedzią na zapotrzebowanie stało się biurko wykonane z tektury. Pierwszy projekt pojawił się na portalu Kickstarter. Spodobał się nie tylko internautom, ale również producentom mebli. Jak można się przekonać innowacyjne i ekologiczne rozwiązania są teraz w modzie. Biurka do pracy na stojąco wykonane z kartonu już niedługo będą produkowane w Nowej Zelandii (http://www.trendup.pl/idea-marka/biurko-tektury/).

Meble z kartonu mają kilka zalet, których nie można przecenić. W pierwszej kolejności są ekologiczne i podlegają recyklingowi. Jednakże niewiele osób kieruje się tym argumentem dokonując zakupów. Kolejny atut to niewielki ciężar. Biurka tekturowe mają ważyć zaledwie 7 kg, co jest niczym w porównaniu do kilkudziesięciokilogramowych biurek z drewna. Dodatkową zaletą jest również możliwość złożenia takiego mebla i przewiezienia go bez większych problemów nawet na rowerze, co z pewnością nie jest możliwe w przypadku standardowych odpowiedników. Wprawdzie dzisiejsze prototypy umeblowania kartonowego są jeszcze mało kolorowe, ale jeśli znajdą się chętni niewątpliwie pojawią się również bardziej barwne modele. Zdaniem znawców meble tekturowe świetnie sprawdzają się także w miejscach publicznych takich jak poczekalnie (Flexible Love) lub szkoły czy urzędy (biurka tekturowe). Niewysoka cena i możliwość dostosowania mebli do potrzeb to w jednostkach publicznych cechy nie do przecenienia.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz