Stożek rogówki – objawy i leczenie

vision and old people concept - portrait of smiling senior womanStożek rogówki to jedna z chorób oczu, które rozwijają się latami i w pierwszej fazie mogą nie dawać widocznych objawów. Warto jednak wiedzieć co nieco o tej chorobie, by nie zlekceważyć jej pierwszych objawów. Zobaczmy zatem, jak objawia się stożek rogówki i jak można go leczyć.

Stożek rogówki – co to jest?

Stożek rogówki to choroba, która polega na zmianie kształtu rogówki z kulistego na stożkowaty. Jest to wynikiem miejscowego zmniejszenia grubości rogówki, co prowadzi do jej uwypuklenia. Takie stożkowate wybrzuszenie pogarsza ostrość widzenia, a pacjenci najczęściej zauważają tzw. efekt halo czyli efekt poświaty wokół źródeł światła czy zwiększenie astygmatyzmu. Często bywa tak, że stożek umiejscawia się w dolnej części rogówki, przez co przez pewien czas pozostaje on niezauważony, mimo że choroba rozwija się już od pewnego czasu.

Zaniechanie leczenia stożka rogówki może prowadzić do takiego osłabienia jej warstwy, że dojdzie do miejscowego pęknięcia błony Descemeta. Pęknięciu będzie towarzyszył ból, zamglenie widzenia oraz mlecznobiałe zabarwienie rogówki. Niepodjęcie leczenia może skutkować koniecznością przeszczepu rogówki. Natomiast skuteczna terapia w przypadku stożka rogówki może nie tylko zapobiec tej konieczności, lecz również ustabilizować chorobę i poprawić jakość widzenia.

Kto jest narażony na chorobę stożka rogówki?

Stożek rogówki to choroba, która najczęściej dotyka mężczyzn. Zwykle rozwija się u osób młodych, a ok. 40 roku życia stabilizuje się lub nawet ulega pewnemu cofnięciu. Choroba to może mieć różny przebieg. U jednych rozwija się w jednakowym tempie przez lata, a u innych obserwuje się okresowe nasilenia i spowolnienia jej rozwoju.

Leczenie stożka rogówki

Do leczenia stożka rogówki można wykorzystywać różne metody. Jednym ze sposobów poprawy jakości widzenia jest zastosowanie twardych soczewek kontaktowych, które pomogą poprawić ostrość widzenia, lecz nie wpłyną na zatrzymanie się rozwoju choroby. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po inne metody, które faktycznie pomagają leczyć.

Jedną z nich jest metoda cross-linking, która umożliwia stworzenie dodatkowych połączeń kolagenowych, co pomaga usztywnić rogówkę i zapobiec jej dalszemu zniekształcaniu. Oprócz tego zabiegu można wykonać również zabieg Topoguided, który z pomocą promieni laserowych pozwala nadać rogówce odpowiedni kształt. Zwykle zabiegi te są wykonywane łącznie, co pozwala osiągnąć skuteczne rezultaty leczenia. Lekarze proponują również zabieg wszczepienia pierścieni Intacs, które są wszczepiane, by utrzymywać właściwy kształt rogówki. O tym, jaką metodę należy zastosować w danym przypadku, decyduje lekarz.

Polecane artykuły