Stomatologia jako dziedzina medycyny

Stomatologia to dziedzina medycyny, która jak donoszą źródła zaczęła rozwijać się już w prehistorii. W tym okresie ludzie nie używali jeszcze szczoteczek do zębów i past, jakie istnieją teraz, natomiast dbali o higienę jamy ustnej korzystając z gałęzi, ości itp. Za pastę służył im popiół uzyskany z różnych części ciała zwierząt.

Ówcześnie stomatologia jest jedną z najbardziej rozwiniętych płaszczyzn medycyny. Dzieli się na takie dziedziny jak: stomatologia dziecięca, chirurgia szczękowo-twarzowa, periodontologia, ortodoncja, protetyka, endodoncja itd.

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób cierpi z powodu różnych chorób jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną jest brak dbałości o jamę ustną, bądź nieumiejętność szczotkowania zębów. Należy również podkreślić, iż powodem powstawania próchnicy mogą być najróżniejsze bakterie, choroby itp.

Jednym z najgorszych etapów leczenia zębów zdaniem pacjentów jest leczenie kanałowe. Dochodzi do niego w momencie, gdy miazga zębowa znajduje się w stanie zapalnym. Leczenie kanałowe Kraków- polega na usunięciu chorej miazgi z kanału zębowego, zatruciu go oraz wypełnieniu. Ze względu na koszty oraz towarzyszące czasami nieprzyjemne doznania niektórzy ludzie decydują się na ekstrackcję, czyli mówiąc wprost usunięcie zęba. Oprócz standardowego leczenia zębów coraz większa liczba stomatologów oferuje swoim pacjentom dodatkowe zabiegi. Ogromną popularnością cieszy się implantologia. Jest to niezwykły przełom dla osób, które np. w skutek paradontozy straciły zęby.

Piękny i zdrowy uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, dlatego aby przez cale życie cieszyć się nim konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad takich jak regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej oraz płynu. Należy także pamiętać, iż zębów nie szczotkuje się od razu po spożyciu, bądź wypiciu kwaśnego pokarmu/napoju, gdyż powoduje to uszkodzenie szkliwa. W takim przypadku należy najpierw przepłukać zęby wodą. Aby zachować zdrową jamę ustną powinno się także przynajmniej raz do roku odwiedzać dentystę. Osoby z problemami powinny to robić znacznie częściej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz