Silniki trójfazowe a jednofazowe – czym się różnią?

Mechaniker in einer Autowerkstatt repariert ein Fahrzeug // car repair shopKolejny wpis na temat silników zamierzamy poświęcić różnicom pomiędzy motorami jednofazowymi oraz trójfazowymi. Wybór konkretnego rodzaju silnika jest bardzo ważny, każdy typ nadaje się do konkretnych zastosowań i tylko w nich będzie sprawdzał się najlepiej.

Nie zawsze możemy też używać silnika trójfazowego, ponieważ do jego uruchomienia wymagane są specjalne warunki. Powiemy także kilka słów o regulacji prędkości obrotowej motorów.

Budowa silnika jednofazowego oraz jego działanie
Najbardziej podstawowym modelem silnika elektrycznego jest silnik jednofazowy prądu przemiennego. Podłącza się go do sieci elektrycznej o napięciu 230 V oraz częstotliwości 50 Hz. Silniki takie mogą dzielić się na synchroniczne i asynchroniczne, choć te drugie stają się coraz popularniejsze, ponieważ są po prostu cichsze i wydajniejsze. Silniki elektryczne działają na zasadzie wytwarzania w uzwojeniach siły elektromotorycznej, która powoduje powstaje na wirniku momentu obrotowego. Silnikami tego typu napędzać można różne maszyny, spotykamy je dziś praktycznie wszędzie, choćby w kosiarkach elektrycznych, wiertarkach, szlifierkach kątowych i tak dalej.

Czym różni się silnik jednofazowy od trójfazowego?
Jak wiemy, w Polsce i na całym świecie przyjęło się stosowanie trójfazowej sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu do naszego domu doprowadzone mogą być trzy fazy, choć zwykle jest tylko jedna. Jeśli jednak potrzebujemy wykorzystać większą moc, to instalacja trójfazowa jest koniecznością, potrzebujemy jej choćby do ogrzewania elektrycznego, przepływowych podgrzewaczy wody użytkowej, a także do piekarników i płyt indukcyjnych. Silniki trójfazowe również wykorzystują wszystkie fazy instalacji, dzięki czemu mogą osiągnąć znacznie większą moc i napędzać większe maszyny. Stosuje się je powszechnie w przemyśle, na przykład do przenośników taśmowych i tym podobnych maszyn.

Na koniec powiemy jeszcze kilka słów o sposobie na precyzyjną regulację prędkości obrotowej silnika elektrycznego, niezależnie na ile faz jest przygotowany. Otóż prędkość zależy od częstotliwości napięcia, dlatego też do jej regulacji muszą być wykorzystywane falowniki – specjalne urządzenia, które potrafią zmienić częstotliwość sieci na praktycznie dowolną inną, jednak najczęściej wykorzystuje się przedział od 0 do 50 Hz. Dzięki temu silnik można spowolnić, bez utraty jego mocy i momentu obrotowego, oraz płynnie regulować jego prędkość.

Polecane artykuły