Rozwój Warszawy

nowe-biurowce-w-warszawie-greenwingsWarszawa to obecnie bez żadnych wątpliwości najważniejsza metropolia Europy Środkowo-Wschodniej. Już w roku 2010 prestiżowy think thank Globalization and World Cities uznał Warszawę za metropolię o znaczeniu globalnym. A przecież od tego czasu minęło już siedem i stolica Polski zdążyła się znacząco zmienić.

Obecnie Warszawa to przede wszystkim główne centrum biznesowe tego regionu Europy. Swoje siedziby w stolicy Polski w każdym roku otwierają nowe, światowe koncerny, nie tylko europejskie i amerykańskie, ale również te pochodzące z Chin. Warszawa jest również jednym z największych centrów usług outsourcingowów w skali całej Europy: to właśnie na terenie Warszawy mieszczą się główne centra operacyjne najważniejszych europejskich firm outsourcingowych. 

Do tego dodać należy również dynamiczny rozwój lokalnego sektora usług, który z roku na rok zwiększa swoje obroty o średnio kilkanaście procent. 

W kontekście wymienionych faktów staje się jasne, dlaczego Warszawa jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem nie tylko jako lokalizacja siedzib wielkich koncernów, ale również po prostu jako miejsce do życia. Ogólny rozwój ekonomii nie pozostaje bez wpływu chociażby na takie czynniki, jak liczba nowych, atrakcyjnych mieszkań, które co roku są budowane i oddawane do użytku przez developerów czy też ilość prestiżowych klubów, lokali i restauracji, w których mieszkańcy Warszawy mogą spędzać czas. Status głównego ośrodka binesowego Europy Środkowo-Wschodniej pociąga za sobą również miano głównego ośrodka kulturalnego i rozrywkowego. Nie ma więc nic dziwnego w fakcie, że liczba mieszkańców Warszawy jest z każdym rokiem coraz większa. Zmienia się również ich struktura etniczna: Warszawa coraz częściej przyciąga obcokrajowców z innych regionów Europy i świata, by wymienić tylko obywateli Włoch, Hiszpanii, Tajlandii czy też Chin. 

Często uważa się, że wzrost prestiżu oraz rozwoju miasta można zmierzyć liczbą nowych luksusowych budowli. Jeżeli wierzyć temu kryterium, to stolica Polski znajduje się obecnie w fazie prawdziwego rozkwitu: w każdym roku powstają nowe biurowce w warszawie, a także coraz większa liczba luksusowych mieszkań i apartamentów, które są przeznaczone dla ludzi z najbardziej zasobnym portalem. Według zgodnej opinii ekspertów status Warszawy jako najważniejszego ośrodka miejskiego swojego regionu Europy w przyszłości będzie się tylko umacniał, ponieważ miasta, które teoerytcznie mogłyby na tym polu stanowić dla Warszawy konkurencję, jak Praga, Budapeszt czy Bratysława, nie mają nawet 70% tego potencjału rozwojowego, jaki posiada stolica Polski.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz