Rozpocznij przygodę z jogą

O zbawiennym wpływie jogi na zdrowie oraz kondycję fizyczna i psychiczną mówi się i pisze nie od dziś. Pewnie też dlatego zdobywa ona w Polsce coraz większą popularność. Czy jednak każdy może rozpocząć ćwiczenia i czy niezbędna jest do tego pomoc instruktora lub zajęcia w szkole jogi?

Jak się przygotować?


Jedną z największych zalet jogi jest jej uniwersalność. Może ją wykonywać każdy, niezależnie od wieku czy płci. Wystarczy spośród tysięcy asan dobrać zestaw odpowiednich dla indywidualnych potrzeb i możliwości. Oprócz tego joga ma jeszcze jeden ogromny walor – można ją ćwiczyć w dowolnym miejscu – w domu, w niewielkim mieszkaniu czy ogrodzie. Wystarczy zadbać o odrobinę wolnego czasu tylko dla siebie i w ciszy ułatwiającej skupienie wykonać kilka ćwiczeń.
Osobom początkującym nie jest niezbędna pomoc instruktora, choć może ona ułatwić skorygowanie błędów, które trudno wyeliminować bez odpowiedniego doświadczenia. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń zgromadzić odpowiednią wiedzę i poznać przynajmniej podstawowe zasady jogi. Ułatwią to dostępne w księgarniach poradniki, kursy, samouczki i filmy instruktażowe, a także ogromna ilość specjalistycznych serwisów internetowych.
W sprzedaży pojawia się wiele przyrządów przydatnych podczas ćwiczeń, choć eksperci podkreślają, że jedynym koniecznym (szczególnie dla początkujących) jest mata do jogi. Ma ona właściwości antypoślizgowe (zapobiega więc kontuzjom), doskonale amortyzuje nacisk i uderzenia. Na rynku jest ogromny wybór mat do jogi, różniących się grubością, materiałem z jakiego są wykonane, kolorami i wzorami (np. maty w kwiatowe wzory, które dodatkowo uprzyjemnią czas podczas ćwiczeń). Aby ćwiczyć jogę, nie trzeba też inwestować w specjalistyczną odzież sportową – wystarczy luźny strój z oddychających, naturalnych tkanin.

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Oczywiście, jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, najtrudniejszą częścią jest zmotywowanie się do regularnego wysiłku. Jednak z każdym kolejnym dniem joga zacznie stawać się coraz większą przyjemnością, a nie tylko wyznaczonym obowiązkiem. Warto wyrobić w sobie ten zdrowy nawyk i poświęcać czas na ćwiczenia.
Przed rozpoczęciem, korzystając ze zdobytych informacji, należy dobrać podstawowy zestaw asan i ustalić ich kolejność, dopasowując je do swoich wymagań. Na jogę warto poświęcić jak najwięcej czasu, lecz na początku wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie. Dopiero wraz ze zdobywanym doświadczeniem trening można wydłużać i wzbogacać o następne ćwiczenia. Najważniejsza jest jednak systematyczność – najlepiej ćwiczyć każdego dnia.

Niezwykle efekty

Jeśli już przebrniemy przez początkowy etap i joga stanie się naszą codziennością, możemy cieszyć się z wyjątkowych efektów ćwiczeń. Dzięki nim poprawi się kondycja fizyczna, sprawność i zwinność: mięśnie staną się bardziej elastyczne i rozciągnięte, znikną bóle kręgosłupa, szyi i karku (skutki długotrwałej pracy w pozycji siedzącej), rozwiną się te partie ciała, które do tej pory sprawiały największe problemy. Joga pozwala spalać tkankę tłuszczową, poprawia metabolizm, gospodarkę hormonalną oraz procesy trawienne – wysmukli więc sylwetkę i pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów.
Joga to jednak także równowaga psycho-fizyczna i rozwój duchowy. Jej systematyczne ćwiczenie umożliwia poprawę jakości życia i łatwiejsze zmaganie się z codziennymi problemami. Czas poświęcony na jogę to jednocześnie czas tylko dla siebie, umożliwiający regenerację organizmu, odprężenie i odstresowanie. Warto więc ćwiczyć każdego dnia…

Polecane artykuły

1 Response

  1. Ewa pisze:

    Zawsze się zastanawiałam czy warto zacząć przygodę z joga, ale po tym artykule chyba się skuszę 🙂

Dodaj komentarz