Rowery popularnym środkiem transportu

Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu – samemu, z przyjaciółmi czy z całą rodziną. Nie wymaga to posiadania wysokiej kondycji zdrowotnej i sprawności, co sprawia, że rowerzystą można zostać w dowolnym wieku, nawet należąc do grupy 60+. Rowery stały się w Polsce bardzo popularne. Dużym ułatwieniem dla osób starszych chcących jeździć na rowerze do pracy czy na zakupy, będzie wspomaganie elektryczne.

Polacy kochają rowery

Centrum Badania Opinii Publicznej przygotowało raport pod tytułem „Aktywność Fizyczna Polaków”, z którego wynika, że 40 proc. naszych rodaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu. Jedną z najbardziej lubianych dyscyplin jest zaś jazda na rowerze. Aż 51 proc. aktywnych fizycznie Polaków uprawia jazdę na rowerze, głównie rekreacyjnie. O popularności kolarstwa świadczy fakt, że na polskich ulicach rzeczywiście widzimy znacznie więcej rowerów.

Wybieramy rower jako ekologiczną alternatywę dla samochodu czy motocyklu. Dzięki niemu można dotrzeć w dowolne miejsce, bez konieczności stania w korkach i wydawania pieniędzy na paliwo czy na naprawy samochodu. Można jeździć na rowerze do pracy, do szkoły, na zakupy czy po prostu – dla przyjemności.

Rower ze wspomaganiem

Dla ułatwienia jazdy na rowerze można wybrać rower z silnikiem elektrycznym. Jego wypożyczenie oferuje np. firma EVbike.pl. Na pierwszy rzut oka ten jednoślad nieznacznie różni się od klasycznego roweru, który napędzany jest siłą mięśni nóg użytkownika. Rower elektryczny wyposażony jest w klasyczną ramę, kierownicę, siodełko i pedały. Nie jest tak, że działa jak mini skuter czy motorynka. Trzeba pedałować, ale można korzystać także z elektrycznego źródła zasilania, dzięki któremu da się pokonywać rowerem bardzo długie dystanse, bez większego wysiłku i zmęczenia.

Moc akumulatora, w jaki wyposażony jest rower elektryczny, wynosi maksymalnie 250 W. Jeśli miałby większą, według polskiego prawa byłby uznany za motorower i wymagał rejestracji w urzędzie, w wydziale komunikacji.

Zasada działania roweru elektrycznego jest bardzo prosta. Silnik napędza rower przy jednoczesnym niewielkim wysiłku ze strony rowerzysty. Nie zastępuje pracy nóg na pedałach, ponieważ wyłącza się, jeśli rowerzysta nie pedałuje, a jego prędkość przekracza 25 km/h. Będzie doskonałym pomysłem dla seniorów, którzy potrzebują poręcznego środka transportu na dłuższych trasach, a nie mają tyle siły, aby pedałować samodzielnie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz