Rower miejski – czyli jaki?

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na jazdę rowerem do pracy, zamiast poruszania się samochodem czy komunikacją miejską. Rower to idealne rozwiązanie dla osób, które mają na tyle daleko, że nie mogą dojść do pracy pieszo, a jednocześnie chciałyby zażywać regularnie ruchu, a nie mają dodatkowego czasu na wygospodarowanie tylko w tym celu. Aby jednak jazda była komfortowa, należy zastanowić się, które rowery miejskie spełnią nasze oczekiwania co do jakości jazdy.

Do jazdy na rowerze, szczególnie na niewielkich dystansach i w warunkach miejskich, nie potrzeba specjalnych predyspozycji. Wystarczy przede wszystkim dobrze dobrany rower – obecnie najbardziej popularne w takich sytuacjach są rowery miejskie. Zapewniają one wygodne poruszanie się po drogach utwardzonych, bezpieczną komunikację z punktu A do punktu B, a dodatkowo nie są zbyt drogie, ponieważ ich wyposażenie nie musi być specjalnie wymyślne. Jednocześnie jednak tego typu rowery również mają kilka typów dostępnych w specjalistycznych sklepach, dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad cechami wymarzonego roweru.

Podstawą jest sposób użytkowania roweru. Należy zastanowić się, jak często będziemy z niego korzystać oraz na jakich dystansach i po jakich drogach. Czy w mieście mogą być różne drogi? Zdawałoby się, że rowery miejskie powinny być dostosowane ogólnie do warunków miejskich, jednak ze względu na ich różnorodne cechy budowy – niektóre rowery mogą być lepsze na dystanse pokonywane po drogach asfaltowych, a inne – po drogach utwardzonych czy ścieżkach, np. w parku. Nie ma co liczyć, że rower dostosowany wyłącznie do jazdy po mieście będzie dobrym rowerem wyczynowym czy sprawdzi się na długich dystansach po asfalcie.

Jeżeli jeździmy po różnej nawierzchni, nie tylko po asfalcie, a dodatkowo lubimy użytkować rower również podczas rozmaitych wycieczek po okolicy, lepiej zdecydować się na rower trekkingowy. W podstawowym wyposażeniu będzie on najbardziej uniwersalny i sprawdzi się w większości warunków. Jeśli jesteśmy nastawieni na poruszanie się głównie po drogach asfaltowych, ale nie wykluczamy również z rzadka innej nawierzchni, dobrze sprawdzi się rower miejski typu „urban”, produkowany przez większość znanych marek. Dla osób nastawionych jedynie na jazdę miejską doskonale będzie pasował tzw. holender.

Dopasowanie roweru do własnych potrzeb to podstawa nie tylko wygodnej, ale również bezpiecznej jazdy. Nieprawidłowe dobranie bieżnika roweru do nawierzchni, po której się poruszamy, może spowodować niebezpieczne wypadki. Na szczęście producenci rowerów miejskich zapewniają dużą dowolność w doborze sprzętu, dlatego każdy jest w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz