Rodzaje weterynarzy

bed-1284238_1280Weterynarze są lekarzami, do których zapisujemy naszych pupili, gdy coś im dolega. To wie chyba każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawy z tego, że weterynarz, podobnie jak tradycyjny doktor działający na rzecz ludzi, może mieć swoją konkretną specjalizację.

Nie każda choroba psa, kota, czy innego zwierzaka, który zostaje członkiem naszej rodziny, może być wyleczona za pomocą zwykłego sprzętu i standardowych leków. Powinniśmy pamiętać o tym, że zwierzęta mogą chorować tak samo, jak ludzie.

Specjalizacja weterynarza – co to naprawdę oznacza?

Ze zwykłymi, niezbyt skomplikowanymi przypadłościami najczęściej udajemy się do zwykłego weterynarza, który pełni funkcję podobną do spotykanego w przychodniach dla ludzi lekarza rodzinnego, czy internisty. W przypadkach takich jak gorączka, takie postępowanie powinno okazać się zazwyczaj wystarczające. Jeżeli jednak naszemu pupilowi przydarzy się poważniejsza choroba, która dotyka specjalistycznych obszarów, może być niezbędne odwiedzenie specjalisty, którego gabinet będzie wyposażony w odpowiedni sprzęt. Klinika weterynaryjna może zatem składać się z lekarzy, którzy zajmą się podstawowym spektrum chorób, albo zatrudniać na miejscu specjalistów w poszczególnych zakresach. Do tego rodzaju weterynarzy należeć będzie chociażby psi stomatolog, czy ortopeda dla zwierząt. Choroby zębów niejednokrotnie bywają bardzo skomplikowane i choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, u zwierzaka również może być konieczne wykonanie badania rentgenem, albo leczenia kanałowego. Przypadłości związane z kolei ze złamaniami, podobnie jak u ludzi, mogą wymagać działań takich jak zabiegi ortopedyczne u zwierząt. Oczywiście specjalizacje weterynaryjne mogą obejmować również pozostałe obszary. Powinniśmy być zatem świadomi, że lekarze tacy jak weterynarze specjaliści istnieją.

Niestety, często zdarza się, że nasze zwierzęta chorują i to nie na zwykłe, niepoważne przypadłości. Organizm pupila jest w tym względzie dosyć podobny do ludzkiego – też jest podatny na różne dolegliwości. Dlatego właśnie powinniśmy stale monitorować zdrowie naszego podopiecznego i w razie potrzeby zaprowadzić go do lekarza – zwierzak pewnie nie będzie zadowolony, ale leczenie jest przecież konieczne.

Polecane artykuły