Rodzaje klejów technicznych

Klej pozwala na połączenie ze sobą dwóch powierzchni. Nie muszą być one tego samego rodzaju. W sklepach ogólnodostępnych, a zwłaszcza w sklepach kierujących swoją ofertę do branży przemysłowej, można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju klejów technicznych. Do czego są one przeznaczone i jaki klej wybrać do konkretnych czynności?

Czym właściwie jest klej?

Definicja encyklopedyczna wskazuje, że klej jest szczególną substancją, pozwalającą na trwałe połączenie dwóch przedmiotów o takiej samej lub odmiennej powierzchni, które przylegają do siebie nawzajem. Klej zalicza się do materiałów czynnych powierzchniowo, podobnie jak farby, lakiery czy detergenty.

Kleje występują w różnych postaciach – ciekłych, w proszku, w postaci sztyftów i perełek. Niektóre wymagają podgrzania, aby można było utworzyć z nich złącze, czego przykładem są kleje na ciepło. Proces klejenia także może mieć odmienny charakter, w zależności od rodzaju kleju, jaki wykorzystamy do tego celu. W większości przypadków wymagane jest jednak, aby docisnąć jedną powierzchnię do drugiej –  w ten sposób można uzyskać trwałe połączenie.

Klasyfikacje klejów

Ze względu na wykorzystany mechanizm klejenia, kleje dzielą się na rozpuszczalnikowe, oparte na polimerowych żywicach oraz kleje mieszane. Kleje rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w klejoną powierzchnię, powodują pęcznienie i częściowe jej rozpuszczenie. Po połączeniu i dociśnięciu klejonych elementów rozpuszczone fragmenty materiałów przenikają się nawzajem i łączą. W ten sposób klei się  tworzywa sztuczne.

Z kolei kleje wykorzystujące w swojej budowie polimerowe żywice, nie wnikają w klejony materiał, ale reakcja zachodząca pomiędzy klejem a klejonym materiałem sprawia, że utwardzona warstwa kleju jest odporna na mechaniczne uszkodzenia. W ten sposób klei się szkło lub metale.

Kleje mieszane składają się z żywicy wymieszanej z rozpuszczalnikiem, który penetruje klejony materiał, a żywica wnika w niego głęboko. Jest to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony rodzaj klejów.

Można też wymienić kleje jednoskładnikowe, o dużej wrażliwości na wilgoć, oraz kleje dwuskładnikowe, przystosowane również do stosowania na zewnątrz.

Poszukując odpowiedniego kleju warto zajrzeć do sklepów internetowych, m.in. wszystkodlaprzemyslu.pl, gdzie możemy wybierać spośród takich klejów jak: kleje anaerobowe jednoskładnikowe, metakrylowe jedno lub dwuskładnikowe, epoksydowe dwuskładnikowe, cyjanoakrylowe jednoskładnikowe, kleje rozpuszczalnikowe jedno lub dwuskładnikowej, kleje poliuretanowe jedno i dwuskładnikowe oraz kleje dyspresyjne, nazywane klejami wodnymi, które są jednoskładnikowe.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz