Rodzaje dźwigów budowlanych

Dźwigi są urządzeniami pozwalającymi na zautomatyzowanie i przyspieszenie wielu prac, między innymi na placu budowy. Wykorzystywanych jest przy tym w praktyce wiele rodzajów dźwigów. Jakie?

Podstawowy podział

Dźwigi można podzielić przede wszystkim na dwa podstawowe rodzaje – żurawie wieżowe i ruchome. Żurawie ruchome wyposażone są w specjalny wysięgnik, zakończony chwytnikiem na ruchomej platformie, który zapewnia szybkie wykonanie wielu prac budowlanych. Z kolei żuraw wieżowy w odróżnieniu od ruchomego, jest stacjonarnym urządzeniem, masywnym, wytrzymałym i trwałym, dlatego jest w stanie podnieść dany element na wysokość nawet do 100 metrów, co przydaje się przy budowie wieżowców czy bloków.

Wyróżnia się także żurawie przejezdne i stacjonarne. Ich funkcjonalność zależy od rodzaju udźwigu, momentu roboczego, wysokości podnoszenia oraz charakteru wysięgnika, co podkreślają eksperci firmy Elektrowit, zajmującej się konserwacją i naprawą dźwigów, żurawi i suwnic.

Podział dźwigów z uwagi na sposób osadzenia

Biorąc pod uwagę typ osadzenia maszyny dźwigowej na podłożu, wyróżniamy dźwigi przejezdne i stacjonarne. W przypadku żurawi przejezdnych są one umieszczone na specjalistycznym podwoziu i łatwo zmienić ich miejsce położenia. Można je umieścić na pojeździe gąsienicowym lub szynowym. Transport ciężkich maszyn w pożądane miejsce jest bezproblemowy. Same dźwigi przejezdne są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które wykorzystuje się w różnych okolicznościach.

W przeciwieństwie do nich, żurawie stacjonarne nie przemieszczają się i są osadzone na podłożu. Mają natomiast większy udźwig. Trzeba je osadzić w danym miejscu na stałe, a jest to dosyć skomplikowana operacja. Maszyny transportuje się na plac budowy w częściach, a dopiero tam są składane za pomocą żurawi pomocniczych, choć czasem można spotkać się z urządzeniami samomontującymi, które nie potrzebują ich wsparcia. W maszynach nowego typu w środku żurawia jest winda, którą operator zjeżdża w dół, natomiast w starszej generacji żurawiach trzeba na szczyt wdrapać się po drabince, co wymaga sporego wysiłku.

Bez względu na typ żurawia, każdy wymaga odpowiedniej konserwacji. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, takie jak wspomniany Elektrowit. Zapewniają one sprawność działania żurawi, dźwigów i suwnic, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz dla samych pracowników. Konieczne jest dokonywanie przeglądu technicznego żurawi w równych odstępach czasu, najczęściej co miesiąc.

Najlepsze części do suwnic to Elektrowit. Połączenie doskonałej jakości z niewygórowaną ceną

Polecane artykuły

Dodaj komentarz