Przyszłość sektora budowlanego w Warszawie

vpc05_27-10-2015Warszawa to jedna z najdynamiczniej rozwijających się stoli Unii Europejskich. Już teraz miasto nad Wisłą jest uznawane za jedną z ważniejszych metropolii w skali całego świata(taka jest opinia chociażby prestiżowego think thanku Globalization and World Cities), a przecież w zgodnej opinii większości fachowców czasy najbardziej dynamicznego progresu stolica Polski ma dopiero przed sobą.

Warszawa to jedna z najdynamiczniej rozwijających się stoli Unii Europejskich. Już teraz miasto nad Wisłą jest uznawane za jedną z ważniejszych metropolii w skali całego świata(taka jest opinia chociażby prestiżowego think thanku Globalization and World Cities), a przecież w zgodnej opinii większości fachowców czasy najbardziej dynamicznego progresu stolica Polski ma dopiero przed sobą.

Rozwój sektora usług w Warszawie

Warszawa jest obecnie najważniejszą stolicą Środkowo-Wschodniej Europy. To niemal dwu milionowe miasto, stolica prawie czterdziestomilionowego kraju, który w niedalekiej przeszłości powinien stać się jedną z głównych gospodarek w Unii Europejskiej. W kontekście tych faktów nie może dziwić, że Warszawa stanowi prawdziwy magnes na inwestycję: coraz większa liczba globalnych koncernów otwiera swoje siedziby w stolicy Polski, a wiele wskazuje, że to dopiero początek. Naszym krajem zainteresowali się już inwestorzy z Chin, którzy do tej pory raczej pomijali Europę Środkowo-Wschodnią. Kwestią czasu wydaje się również zainteresowanie ze strony innych wielkich azjatyckich gospodarek, jak chociażby Indii czy Singapuru. To wszystko generuje coraz bardziej intensywny popyt na prestiżowe biurowce. Nie może więc dziwić, ze to właśnie ta dziedzina stołecznego sektora budowlanego rozwija się najbardziej dynamicznie(według oficjalnych statystyk tempo rozwoju wynosi kilkanaście procent w skali roku). Przecież wielkie amerykańskie czy chińskie koncerny nie umieszczą swoich siedzib w starej kamienicy. Raczej zainwestują miliony dolarów w prestiżowy biurowiec klasy a.

Na przykładzie tych faktów widać, że inwestycja w tę gałąź polskiego sektora budowlanego, jaką jest budowa takich budynków, jak biuro nad Wisłą na terenie Warszawy, może być uznawana za znakomitą okazję do zarobku. Trudno jest coś wyrokować w kwestii ogólnego kierunku rozwoju całego polskiego sektora budowlanego. Jednak stały przyrost biurowców na terenie Warszawy wydaje się rzeczą niemal pewną: po prostu nie ma w tej części Europy żadnego innego miasta, które mogłoby konkurować z Warszawą jako kandydat na siedzibę wielkich zagranicznych koncernów.

 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz