Przyczyny uszkodzeń niszczarki

niszczarkaNiszczarki do dokumentów znajdują zastosowanie nie tylko w firmach, gdzie istotne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i ochrona danych osobowych, ale i w gospodarstwach domowych. W zależności od przeznaczenia i obciążenia niszczarki dostępne są na rynku w wielu wariantach, a głównym kryterium wyboru, oprócz zastosowania i liczby użytkowników czy ilości niszczonych dokumentów, są ich parametry (wydajność, rodzaj cięcia, wielkość kosza na ścinki, oszczędność energii czy gwarancja producenta).

Jak każde urządzenie biurowe tak i niszczarki na skutek nieprawidłowego ich użytkowania narażone są na uszkodzenia. Jak unikać błędów i sprawić, by urządzenie służyło nam bez awarii jak najdłużej?

Obligatoryjnie należy stosować się do instrukcji użytkownika. Jeśli awaria będzie następstwem naszego zaniedbania, nawet gwarancja nie zapewni nam naprawy czy wymiany urządzenia przez producenta. Podstawowym zabiegiem jest właściwe użytkowanie i konserwacja niszczarki. Należy pamiętać o opróżnianiu kosza na ścinki, smarowaniu noży tnących i odpowiednie przygotowanie dokumentów, poprzez pozbycie się zszywek, klipsów, folii ochronnych itp. przed niszczeniem.

Najczęściej awarie powodują:
– zbyt duża liczba dokumentów w jednym wsadzie i zacinanie na głowicy tnącej
– zszywki, spinacze, folie nie usunięte z dokumentów, które powodują szybsze niszczenie głowicy
– blokada mechanizmu przez nagromadzone ścinki (cząstki papieru) w bocznym panelu niszczarki i w przylegających do niej elementach.

Rozwiązaniem może być regularne czyszczenie i oliwienie niszczarki, przy jednoczesnym usuwaniu zalegających ładunków elektrostatycznych.
Jeśli zauważymy, że urządzenie działa podejrzanie warto zastosować kilka trików, które pozwolą na przywrócenie sprawności niszczarce.

W sytuacji, gdy urządzenie zatrzymuje się przy niewielkiej liczbie dokumentów wystarczy naoliwić niszczarkę. Należy podkreślić, że do olejowania nie można używać oleju mineralnego czy w aerozolu, a specjalnego oleju do niszczarek, zwykle w postaci specjalnie nawilżonych kartek. Niszczarki nie wolno czyścić ostrymi narzędziami (nożyczki, nóź, drut itp.), gdyż nie trudno w ten sposób uszkodzić cały mechanizm tnący. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu nasze własne bezpieczeństwo.

W przypadku, gdy niszczarka po pracy nie wyłącza się samoczynnie należy sprawdzić, czy nie został kawałek papieru, który zasłania fotokomórkę, która także może być zabrudzona.

Jeśli urządzenie nie działa, nie reaguje na żadne nasze czynności warto zerknąć, czy głowica ułożona jest poprawnie, albo nie zostało odłączone zabezpieczenie termiczne lub inne.

Często zdarza się, że niszczarka zostaje wyłączona gdy kosz jest pusty sugerując jego przepełnienie. Wtedy odpowiedzialny za takie błędy może być czujnik przepełnienia, znajdujący się pod głowicą, który trzeba oczyścić. Jeśli powyższe rozwiązania nie przywrócą prawidłowej pracy niszczarki, pozostaje jedynie serwis gwarancyjny.

Powyższe zdarzenia to tylko przykłady możliwych nieprawidłowości. Jeśli uznamy, że błąd może być wynikiem naszego „zaniedbania”, warto próbować samodzielnie przywrócić sprawność urządzeniu. Powyższe sposoby zwykle pozwalają usunąć błędy. Jeśli ingerencja ma być poważniejsza, lepiej nie ryzykować utraty gwarancji i zlecić naprawę czy przegląd serwisowy. Zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i dbanie o stan urządzenia powinny zapobiegać nieoczekiwanym przestojom, które zwłaszcza w dużych firmach mogą mieć poważne konsekwencje.

Więcej informacji na temat technologii, parametrów, producentów i doboru odpowiedniego do wielkości biura i potrzeb sprzętu można znaleźć na stronie: www.NiszczarkiBiurowe.com

Polecane artykuły

Dodaj komentarz