Przepisy o JPK

systemZ dniem dzisiejszym w życie wchodzą przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Obejmą one na sam początek około 3200 największych firm w naszym kraju. Resort finansów ma nadzieję, że nowe przepisy pomogą skutecznie walczyć z unikaniem opodatkowym, co z kolei przełoży się na wzrost wpływów podatkowych do budżetu państwa. Nie wiadomo, czy firmy są przygotowane do takich zmian i zapewne będzie można to stwierdzić po kilku najbliższych miesiącach.

Nowe przepisy nakładają na duże firmy obowiązek comiesięcznego przesyłania fiskusowi drogą elektroniczną swoich rejestrów VAT, czyli zestawienia wszystkich dokonanych transakacji. To nie wszystko, gdyż firmy będą również zobligowane, aby dostarczać JPK na żądanie w związku z prowadzeniem ewentualnej kontroli. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że objętych kontroloą zostanie około 3200 dużych przedsiębiorstw. Dzięki temu, fiskus ma mieć lepszą orientację w transakcjach swoich podatników, co przełoży się na zwiększenie zabezpieczenia przed wszelkimi nieprawidłowościami. Ponadto, nowy obowiązek przełoży się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa, choć nikt nie jest w stanie w tym momencie powiedzieć, o jakich kwotach mowa.

Najwięcej osób zastanawia się nad tym, czy firmy są gotowe do takich zmian. Duże firmy mogły rozpocząć swoje przygotowania do nowych obowiązków już od marca bieżącego roku, więc jeżeli skorzystały z tej okazji, to nie powinno być żadnych problemów. Pierwszy termin do złożenia JPK upływa 25 sierpnia bieżącego roku i będzie on dotyczyć raportowania za lipiec. Aktualnie nie pojawiły się żadne sygnały, które miałbyby wskazywać na problemy w tej kwestii ze strony przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów podkreśla również, że jednym z głównym celów JPK jest usunięcie bariery poboru danych elektronicznych. To z kolei wpłynie pozytywnie na czas kontroli, jej uciążliwość oraz obniżenie kosztów. Wygląda na to, że wszystkie przedsiębiorstwa posiadające systemy sprzedaży będą musiały się podporządkować. Miejmy tylko nadzieję, że wyjdzie to dla nich na dobre, a nie przysporzy dodatkowych kłopotów na których znowu wzbogaci się budżet państwa.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz