Prawnik w Twojej firmie – co należy do jego zadań?

15628310023_ee92dc73f4_o-1Jeżeli oglądasz dużo amerykańskich seriali, zapewne myślisz, że firmowi prawnicy jednego dnia negocjują umowy, a drugiego udają się do sądu aby uczestniczyć w niezwykle ważnej rozprawie sądowej. Rzeczywistość wygląda jednak bardziej przyziemnie.

Jeżeli oglądasz dużo amerykańskich seriali, zapewne myślisz, że firmowi prawnicy jednego dnia negocjują umowy, a drugiego udają się do sądu aby uczestniczyć w niezwykle ważnej rozprawie sądowej. Rzeczywistość wygląda jednak bardziej przyziemnie.

 

Wielu aspirujących prawników wolałoby pomagać przy współtworzeniu przedsięwzięcia biznesowego, niż występować w sądzie w charakterze jego oskarżyciela. Adwokat zatrudniony przez firmę zajmuje się między innymi szeroko pojętymi kwestiami z zakresu prawa korporacyjnego i podatkowego, własności intelektualnej lub świadczeń pracowniczych. Są też firmy, które jednocześnie doradzają i specjalizują się w windykacji długów. Taką firmą jest Procurent z Przeźmierowa pod Poznaniem (www.procurent.poznan.pl). Eksperci z Procurent w ciągu długoletniej pracy zdobyli wiedzę i doświadczenie, dzięki którym działają niezwykle skutecznie.

Więc, co dokładnie należy do zadań prawników firmowych i korporacyjnych? Zasadniczo doradzają oni przedsiębiorcom w zakresie ich prawnych obligacji, praw i obowiązków. Adwokaci w firmach konsultują kwestie struktur finansowych i pomagają w budowaniu zaplecza administracyjno-prawnego różnych przedsięwzięć. W celu zaspokojenia wyrafinowanych potrzeb swoich klientów, prawnicy korporacyjni współpracują z innymi prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach (jak np. podatki czy nieruchomości).

 

Wiele firm, podczas opisywania obszarów praktyki firmowych prawników ,używa pojęć „transakcyjne” i „korporacyjne” wymiennie. Adwokaci doradzają w kwestii struktury transakcji, redagują szkice dokumentów, negocjują umowy, biorą udział w spotkaniach i nawiązują kontakty telefoniczne z kontrahentami. Prawnicy korporacyjni czuwają nad tym, aby postanowienia umowy były jak najbardziej zrozumiałe i jednoznaczne; dbają o to, aby podpisywane przez klienta kontrakty nie niosły za sobą żadnych komplikacji i żeby były możliwie jak najkorzystniejsze dla firmy. Doradzają w kwestii zadań i obowiązków pracowników firmy, ale też jej kontrahentów.

 

Prawnicy czuwają nad legalnością firmy od momentu jej założenia, po jej ewentualne rozwiązanie lub sprzedaż. Firma jest podmiotem prawnym. Poszczególne państwa ustanawiają prawa dotyczące jej tworzenia, organizacji i rozwiązywania. W świetle prawa firma jest „osobą” – ma prawo pozwać i może być pozwaną. Prawnicy obsługują różnorakie typy przedsiębiorstw – od niewielkich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, po ogromne korporacje. Każda forma ma osobny zestaw praw i obowiązków, inną strukturę organizacyjną i odmienny typ obciążeń podatkowych. Adwokaci są w stanie stwierdzić, który rodzaj formacji przedsiębiorstwa jest najkorzystniejszy dla danego właściciela. W późniejszym okresie funkcjonowania firmy pomagają również w takich kwestiach, jak wybór powierzchni biurowej na wynajem, kupno sprzętu, sporządzanie umów o pracę.

 

Każda, nawet najmniejsza firma, powinna mieć w swoim zespole przynajmniej jednego prawnika. Nie warto czekać do momentu, gdy będzie potrzebny na sali sądowej. Najlepiej zatrudnić go na tyle wcześnie, aby nigdy nie trafić na wokandę.

Polecane artykuły