Praca za granicą

junge frau mit globus am meerOd bardzo wielu lat Polacy wyjeżdżali poza granice kraju, aby zarobić znacznie większe pieniądze niż było to możliwe w naszym kraju.

Jednakże wraz z przyjęciem układu z Schengen i otwarciem granic wyjazdy Polaków do pracy za granicą stały się czymś nagminnym. Dawniej wiele było notowanych przypadków, w których taki wyjazd, praca poza granicami kraju i równocześnie stały pobyt w innym kraju nie był mile widziany w Polsce. Teraz to już coś zupełnie innego. Nie tylko najlepsi fachowcy w różnych dziedzinach, ale także mniej uzdolnieni, zwykli robotnicy spróbowali swoich sił. Kierunek, jaki obrali Polacy w poszukiwaniu lepszej, bardziej opłacalnej pracy to oczywiście w głównej mierze Anglia, Szkocja czy też Irlandia, aczkolwiek oczywiście wielu Polaków pracuje także w innych krajach. Wydawać by się mogło, że wraz z masową emigracją Polaków, polski rynek pracy stanie się bardziej przystępny dla bezrobotnych.

Za granicą korzystniej

Faktycznie, na samym początku mogliśmy mówić o spadku poziomu bezrobocia. O wiele łatwiej było wówczas znaleźć dobrze opłacalną pracę, ale, mimo że wielu Polaków nadal pozostało poza granicami naszego kraju, to sytuacja na naszym rynku pracy zmieniła się diametralnie. Rynek ten na powrót stał się o wiele trudniejszy dla osób poszukujących pracy.

Szczególnie mowa tu o zwykłych fizycznych stanowiskach pracy, aczkolwiek nie tylko. Wraz z wielkim boomem na zagraniczne wyjazdy do pracy, z naszego kraju zniknęło wielu fachowców. Tacy ludzie byli i w pewnych krajach nadal są bardzo poszukiwani i pożądani.

W tym gronie chodzi przede wszystkim o:

  • lekarzy,
  • pielęgniarki
  • informatyków.

To główne zawody bardzo popularne za granicą, jednakże jest wiele innych, które także są cenione.

Niestety, mimo, że lekarzy wyjeżdżają za granicę, w naszym kraju stan służby zdrowia jest opłakany. Do takiej sytuacji na pewno nie doszło i szpitale z tego powodu nie zostały zamknięte, ale sam fakt, że z naszej służby zdrowia zniknęło wielu cenionych lekarzy, świadczy o tym, że tak naprawdę w naszym kraju nie jest odpowiednio doceniana prawdziwa fachowość. Wiadomo, bowiem, że człowiek sporo się kształci w głównej mierze po to, aby potem móc zarabiać odpowiednio wysokie pieniądze.

Tym samym poza granicami naszego kraju Polacy mają większe szanse, aby więcej zarobić i nikogo nie powinien dziwić fakt, że wybierają, więc emigrację, a nie pracę za mniejsze pieniądze w naszym kraju. W naszym kraju natomiast za fachową pracę, wymagającą wyjątkowych umiejętności nie płaci się nadal odpowiednich pieniędzy.

Autorem tekstu jest Agencja zatrudnienia KS Service, więcej cennych informacji znajdziesz na naszej stronie https://ksservice.pl

Polecane artykuły