Praca przedstawiciela handlowego w regionie

handlowiecWystarczy przejrzeć oferty pracy na dowolnym portalu ogłoszeniowym czy w prasie, aby przekonać się, że pojawia się najwięcej propozycji dla przedstawicieli handlowych. Stanowisko to może zostać określone również jako doradca klienta, menadżer sprzedaży, przedstawiciel techniczny. Jak jednak wygląda specyfika pracy przedstawiciela handlowego w regionie?

Co robi przedstawiciel handlowy?

Zadaniem przedstawiciela handlowego jest sprzedaż usług lub produktów. Osoba zatrudniona na tym stanowisku ma także negocjować warunki umów, znajdować stałych odbiorców hurtowych oraz utrzymywać długofalowe relacje z dotychczasowymi klientami.

Niektórym osobom praca przedstawiciela handlowego kojarzy się z akwizycją. W dużych firmach, specyfika tego zawodu wygląda jednak zupełnie inaczej. Wprawdzie zadaniem handlowca zawsze jest zwiększenie sprzedaży, ale odwiedza on raczej klientów korporacyjnych, a nie proponuje produkty napotkanym osobom.

Jak wygląda specyfika pracy handlowca?

Przedstawiciel pracuje w terenie, nie ma ustalonych „sztywnych” godzin pracy. Handlowiec może więc pracować 8 godzin na dobę, ale wykonywanie zawodowych obowiązków może mu zajmować również 12 czy nawet więcej godzin – wiele zależy od rozplanowania dnia, ilości spotkań z klientami oraz indywidualnego nastawienia (wynagrodzenie na tym stanowisku to w dużej mierze prowizje od sprzedaży).

Przedstawiciel handlowy jeździ po terenie. Gdy obsługuje kilka regionów lub całą Polskę, najwięcej czasu spędza na dojazdach do klienta (czyli tak naprawdę w samochodzie). Firmy zapewniają handlowcom niezbędne narzędzia pracy. Najczęściej jest to samochód, telefon, służbowy laptop.

Sieć przedstawicieli handlowych pozwala na zwiększenie sprzedaży, czyli zyski dla firmy. Dlatego przedsiębiorstwa chętnie inwestują w handlowców – zapewniają im szkolenia produktowe, z technik sprzedaży, negocjacji, psychologii, kontaktów interpersonalnych oraz bogate pakiety motywacyjne (premie, imprezy integracyjne, wycieczki, nagrody itp.).

Regionalnie czy „globalnie”?

Największe sieci PH budują przedsiębiorstwa z branży spożywczej, chemicznej oraz kosmetycznej. Te segmenty rynku opierają się bowiem na dużej konkurencji i konieczności, nie tylko zdobywania wciąż to nowych rynków, ale i dbania o dotychczasowych klientów, aby nie zrezygnowali z dostaw. Handlowcy często znajdują również zatrudnienie w branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, finansowej oraz farmaceutycznej i informatycznej.

Segmenty rynku, w których pracują przedstawiciele uzależniają często także region, w którym działają. Duże firmy spożywcze, kosmetyczne, chemiczne czy telekomunikacyjne najczęściej tworzą odziały w poszczególnych regionach – handlowcy otrzymują więc do obsługi konkretne województwo (często określani są przedstawicielami regionalnymi). Firmy, które oferują produkty niszowe lub typowo specjalistyczne, nie stosują zaś regionalizacji – przedstawiciele obsługują więc klientów z całej Polski.

Coraz częściej, przedsiębiorstwa zlecają również sprzedaż jednostkom zewnętrznym. Outsourcing sił sprzedaży jest bowiem tańszy i bez budowania własnej sieci w całym kraju, firma może dotrzeć do szerokiego grona klientów.

Artykuł przygotowany przez firmę:
Mobilis Team sp. z o.o. – outsourcing przedstawicieli handlowych

Polecane artykuły

Dodaj komentarz