Praca dla przewoźników oraz cały rynek usług transportowych

highway-3392100_960_720Polska jest obecnie jedną z potęg na europejskim rynku usług transportowych. Zapotrzebowanie na usługi spedycyjne jest duże i stale rośnie. Stawki frachtowe wzrastają, pracy dla przewoźników jest dużo a polskie firmy rozwijają działalność w całej Europie.

Polska jest obecnie jedną z potęg na europejskim rynku usług transportowych. Zapotrzebowanie na usługi spedycyjne jest duże i stale rośnie. Stawki frachtowe wzrastają, pracy dla przewoźników jest dużo a polskie firmy rozwijają działalność w całej Europie. Problemem może jednak okazać się konkurencja z Europy Zachodniej. Otóż, firmy spedycyjne nie mogąc nawiązać walki z polskimi konkurentami dyktującymi niskie ceny usług skorzystały ze swoich wpływów w brukseli. Pakiet Mobilności proponowany w maju przez Komisję Europejską, może zrewolucjonizować rynek pracy dla przewoźników oraz cały rynek usług transportowych.

Pakiet Mobilności oznacza, że kierowcy ciężarówek i busów dostawczych będą traktowani jak pracownicy delegowani, z płacą minimalną zgodną z przepisami kraju, w którym w danym momencie pracują. To oznacza zrównanie płacy polskiego kierowcy i z płacą kierowców niemieckich, holenderskich czy francuskich.

Może to skutkować drastycznym wzrostem kosztów prowadzenia działalności, poza tym polskie firmy przestaną mieć konkurencyjną przewagę i dla wielu przedsiębiorców, działalność przestanie być opłacalna

Argumentem Komisji Europejskiej jest fakt, że Pakiet ma regulować wewnętrzny rynek unijny oraz koszt dla państwa w postaci użytkowania infrastruktury drogowej.

Chodzi m.in. o wprowadzenie wspólnych rozwiązań na terenie państw Wspólnoty. Podobne przepisy dotyczące płac, które miały na celu ochronę wewnętrznego rynku, wprowadziły już wcześniej Niemcy czy Francja. Przedsiębiorcy nie mają jednak wątpliwości, że jedynym celem tych regulacji jest ochrona własnych rynków spedycji i pracy dla przewoźników. Według nich to zwyczajny protekcjonizm i nacisk na reprezentantów politycznych naszego kraju jest coraz większy, gdyż najprawdopodobniej nie można sprawy rozwiązać inaczej jak na szczeblu politycznym.

Regulacje socjalne w Unii mogą mieć destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie polskiego transportu, ale występują też potencjalne korzyści. Pakiet Mobilności prawdopodobnie będzie otwierał nieograniczone możliwości świadczenia kabotażu, czyli transportu wewnątrz UE, do tej pory było to ściśle limitowane. Obecnie ciężarówka może wykonać trzy przewozy transportu kabotażowego tygodniowo po czym musi wrócić do Polski. To ma być zderegulowane co przysporzy zamówień na kabotaż.

Mimo generalnie niekorzystnych trendów, polski sektor usług transportowych cały czas notuje sukcesy. Jak narazie pracy dla przewoźników, kierowców, spedytorów nie zabraknie.

Polecane artykuły