Poznaj historię swojej rodziny

Podobno aż 16 milionów ludzi na świecie ma Czyngis-chana za przodka, a wszyscy ludzie o niebieskich oczach tak naprawdę pochodzą od jednego człowieka, który żył przed około 6-10 tysiącami lat i wystąpiła u niego mutacja genetyczna zmieniająca barwę tęczówek. Ale nie trzeba tak daleko szukać, by dowiedzieć się o swoich przodkach czegoś ciekawego – często nie wiemy co działo się nawet i 3 pokolenia wstecz. W jaki sposób można to zmienić?

Poznaj swoich przodków

Aby dowiedzieć się więcej o historii swojej rodziny najlepiej zacząć u źródeł – póki możesz wypytaj swoich rodziców i dziadków o historię swojego rodu, ze szczególnym uwzględnieniem osób nie tylko z bliskiej, ale przede wszystkim dalekiej rodziny, o których istnieniu często sam nie wiesz. Kim są, gdzie mieszkają, jakie powinowactwo łączy ich z Twoimi bliskimi? Wypytaj dziadków również o przodków – na pewno znają wiele historii rodzinnych, które będą pomocne w poszukiwaniach kolejnych osób.

W jaki jednak sposób dotrzeć do wiedzy o możliwie najdalszych przodkach samego siebie? Poszukiwania są żmudne i trzeba się przygotować na wielogodzinne wertowanie starych ksiąg oraz liczne podróże – po pierwsze, wybierzmy się do wszystkich znanych członków własnej rodziny, bądź przynajmniej porozmawiajmy z nimi przez telefon. Wyjaśnijmy wszystko i wypytajmy – być może wiedzą coś, co innym umknęło. Prośmy też o zdjęcia. Wypisujmy wszystkie informacje lub prawdopodobne wiadomości – będą nam potrzebne do kolejnych poszukiwań. Często konieczne są pobyty w archiwach, by odnaleźć wzmianki o przodkach na przykład w starej, lokalnej prasie. Musimy również odwiedzić okoliczne lub wskazane przez przodków parafie, by w księgach parafialnych odnaleźć dalsze informacje – najczęściej podstawowe, o dacie urodzin, chrztu i śmierci, ale również o powinowactwie.

Stwórz swoje drzewo genealogiczne

W miarę zdobywania kolejnych informacji wzrasta ilość osób, które związane są z naszą rodziną więzami krwi. W końcu sami nie możemy połapać się we wszystkich zebranych informacjach – konieczne jest więc ich odpowiednie uporządkowanie. Najlepszy pomysł to drzewo genealogiczne. Drzewo-genealogiczne.pl to graficzne przedstawienie całej rodziny oraz istniejących między nimi powiązań. W ten sposób łatwiej wszystko uszeregować – a dodanie kolejnych osób jest proste, gdyż jedynie dodajemy kolejne pozycje.

Istnieją specjalne programy komputerowe, które pozwalają wykonywać podobne drzewa rodzinne i dodawać nie tylko podstawowe, ale również bardziej zaawansowane informacje o perypetiach rodziny, dzięki licznym funkcjom, które posiadają. Opisy zdjęć, przypominanie ważnych dat, możliwość dodawania zdjęć i plików multimedialnych – i wiele więcej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz