Poradnik turysty: co warto zwiedzić w Chorwacji?

Chorwacja to niewielki kraj, położony w centralnej części Europy nad Morzem Adriatyckim. Zachwyca licznymi plażami i słoneczną pogodą. Jednak, czy tylko nimi?

Dalmatyńskie miasto

Dubrownik to miasto, które będąc w Chorwacji, musisz odwiedzić. Jest położone w południowej Dalmacji i nie bez powodu nazywa się go „perłą Adriatyku”. Wyjątkowe panoramy z okolicznych wzgórz, zwłaszcza ze wzgórza Srd, w połączeniu z czerwonymi dachówkami budynków o białych murach na tle Morza Adriatyckiego, z pewnością zapiszą się w pamięci u niejednego turysty. Dubrownik ma do zaoferowania unikalny w Europie i w całości zachowany układ średniowiecznego starego miasta. Jako podróżnika, na pewno zainteresują Cię liczne zabytkowe świątynie i kamienice, które zostały wpisane na listę UNESCO. Co więcej, stare miasto otoczone jest murami obronnymi, które w pełni odrestaurowane, licznie przyciągają turystów.

Niesamowite Jeziora Plitwickie

Mowa oczywiście o Parku Narodowym Jezior Plitwickich położonym w środkowej części kraju. Na jego terenie znajduje się aż 16 jezior krasowych, które łączą się z około 90 wodospadami. Każde z jezior zawiera rozpuszczony węglan wapna, który nadaje im turkusowy kolor. Można sobie wyobrazić ten zapierający dech w piersiach widok w połączeniu ze stromymi brzegami i okolicznymi lasami.

Rzymskie zabytki

Pula to największe miasto na półwyspie Istria i to właśnie tutaj, każdy turysta może zobaczyć niebywałe zabytki rzymskie. Pula była jednym z najważniejszych rzymskich metropolii i dzięki temu dzisiaj, możemy podziwiać doskonale zachowany amfiteatr. Oprócz niego, możemy przejść się po rzymskim forum, czyli rynku i publicznym placu. 

Coś dla miłośników win

Korčula to górzysta wyspa słynąca z piaszczystych plaż i dobrych win. To także miejsce narodzin słynnego podróżnika – Marco Polo. Tutejsze wina, Grk Posip czy czerwony Plavac są rozpoznawalne na całym świecie. Korčula jest nazywana „małym Dubrownikiem” ze względu na swoje zabytki. Jest ceniona także jako miejsce do turystyki zdrowotnej, ponieważ charakteryzuje się łagodnym klimatem, czystym powietrzem i leczniczymi błotami.

Kilka praktycznych porad

Chorwacja, jako mały kraj ma do zaoferowania setki godnych obejrzenia miejsc. Każdy mieszkaniec UE nie musi posiadać wizy, by przebywać w Chorwacji mniej niż 90 dni. Wystarczy paszport lub dowód osobisty. Walutą obowiązującą jest kuna (HKR), jednak restauracje czy hotele podają także ceny w euro. Warto wybrać się własnym samochodem do Chorwacji, który zapewni całkowitą swobodę w poruszaniu się. Jednak inną opcją, równie opłacalną, będzie skorzystanie z ofert firm organizujących aktywności turystyczne, jak: event-tours.pl. Chorwaci są przyjaźnie nastawieni do turystów, a porozumiewanie się w języku angielskim lub niemieckim nie jest dla nich problemem. Nie pozostaje nam nic innego, jak odwiedzić Chorwację.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz