Poradnik biegacza: jak zadbać o swoje stawy

Bieganie jest świetnym sposobem na zachowanie swojej sprawności fizycznej. Jednak, jak każdy sport, niesie ono ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Najczęściej występują dolegliwością u biegaczy jest kontuzja stawu kolanowego. Jeśli chcesz biegać bez bólu, przeczytaj jak zadbać o swoje stawy.

Przyczyny kontuzji

Bardzo istotną rolę w stawie kolanowym odgrywają więzadła: poboczne i krzyżowe. To właśnie one najczęściej są przeciążone albo ulegają urazom. Tym, co stabilizuje pracę stawu kolanowego, są mięśnie, głównie mięsień czworogłowy. Mając to na uwadze, kontuzje bardzo często biorą się z braku odpowiedniej rozgrzewki przed podjęciem wysiłku fizycznego. Kolejną przyczyną jest nieodpowiednia technika biegu. Tutaj największy problem mają początkujący biegacze, którzy dopiero uczą się ją doskonalić. Bowiem, bardzo ważne jest, by podczas biegu nie uderzać mocno piętami o podłoże, gdyż to przyczynia się do obciążenia stawów kolanowych. Krok biegowy powinien zaczynać się od śródstopia. Osoby z nadwagą, którą chcą zacząć biegać, także powinny mieć na uwadze to, że im większa masa ciała, tym większe siły będą oddziaływać na stawy. W takim przypadku warto rozpocząć bieganie na miękkim terenie i jak najlepiej unikać dużych obciążeń. Do innych przyczyn należy zaliczyć także złudne myślenie, czyli im więcej przebiegnę kilometrów, tym lepiej lub im szybciej, tym bardziej efektywniej. Stąd bardzo łatwo przejść do braku odpowiedniej regeneracji i przeceniania własnych sił. Ponadto, przyczynami kontuzji są także zła dieta i nieodpowiednie obuwie. 

Kilka wskazówek

Przede wszystkim, warto regularnie dbać o wzmocnienie stawu kolanowego, wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie, głównie czworogłowego i dwugłowego. Zapewni to ochronę przed bólem po wysiłku, stabilizację stawu i oczywiście zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. Panuje mylna opinia, że to podbiegi stanowią niebezpieczeństwo dla kolan. Znacznie bardziej niebezpieczne są zbiegi, dlatego przy tych bardziej stromych zaleca się przejście do marszu. Nie bez znaczenia będzie także odpowiednia rozgrzewka. “Rozgrzane” mięśnie są mniej narażone na urazy, kontuzje i na nadmierną produkcję kwasu mlekowego, który jest przyczyną zakwasów. Warto pamiętać o stopniowym i dopasowanym podnoszeniu ilości kilometrów i treningów, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem. Jeśli zabieramy się do biegania, nie zaszkodzi nam kupno specjalistycznego obuwia. Odpowiednie buty będą utrzymywały stopę w odpowiedniej pozycji i amortyzowały wstrząsy, co znacznie odciąży stawy. Jeśli dopadnie nas kontuzja, to wbrew pozorom, nawet drobne ćwiczenia czy aktywność jest wskazana. Dlatego, zawsze jest dobrze mieć pod ręką awaryjne stabilizatory, np. dostępne na kwestia-zdrowia.com, które umożliwiają i ułatwiają nam bieganie także po drobnych urazach.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz