Pogrzeb, a trudne i bolesne formalności

W momencie, kiedy dowiadujemy się o śmierci bliskiej osoby, odczuwamy w jednej chwili szok, niedowierzanie i ból po stracie. Im bardziej zaskakująca była to śmierć, tym pod wpływem silniejszych emocji pozostajemy. Do odejścia starszej, schorowanej osoby można się przygotować, oswoić z koniecznością pożegnania się z nią. W przypadku osób młodych, które giną nagle, jest to dużo trudniejsze. Dodatkowo najbliżsi prócz konieczności poradzenia sobie z bólem, muszą przebrnąć przez trudy organizacji pogrzebu.

Zaangażowanie zakładu pogrzebowego

Samodzielne zorganizowanie wszystkich formalności związanych z pogrzebem może przerosnąć bliskich zmarłego. Dlatego znacznie łatwiej jest skorzystać z usług profesjonalnych, kompleksowych zakładów pogrzebowych. Między innymi w taki sposób funkcjonuje całodobowy zakład pogrzebowy Memento Mori z Warszawy. Tego typu firmy załatwiają kwestie związane z zakupem trumny czy urny na prochy, zatrudnieniem grabarzy,  zamówieniem kwiatów.

Jeśli zgon danej osoby nastąpił w domu, powinniśmy wezwać pogotowie lub lekarza pierwszego kontaktu. Musi on stwierdzić zgon i wystawić kartę zgonu, bez której niemożliwe będzie dopełnienie niezbędnych formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Po wystawieniu karty zgonu rodzina sama wzywa wybrany przez siebie zakład pogrzebowy. Jeśli do śmierci pacjenta doszło np. w szpitalu, kartę zgonu wystawia placówka zdrowia.

Uwaga!

Wszelkie praktyki wzywania zakładu pogrzebowego przez lekarzy i pogotowie, są nielegalne, chyba że to rodzina zmarłego poprosi o dane kontaktowe do znanego zakładu.

Kolejne kroki organizacji pogrzebu

Po wizycie lekarza, należy wezwać zakład pogrzebowy, który odbierze ciało zmarłego i przewiezie go do chłodni. Tymczasem, bliscy zmarłego udają się do zakładu, gdzie realizują formalności związane z pochówkiem.

Wraz z kartą zgonu należy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie po przedstawieniu dowodu osobistego, paszportu osoby zmarłej i współmałżonka, wystawiony zostanie akt zgonu. Rodzina może upoważnić wybrany przez siebie zakład pogrzebowy do bezgotówkowego rozliczenia pogrzebu. Musi wówczas przedstawić legitymację emeryta lub rencisty bądź zaświadczenie z zakładu pracy zmarłego, który posiadał ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Można także przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie emerytalno-rentowe osoby załatwiającej pochówek.

Do zakładu pogrzebowego rodzina dostarcza ubranie dla zmarłego, ustala termin pogrzebu lub ewentualnie termin kremacji i pochówku. Musi wybrać cmentarz i miejsce na nim, trumnę, urnę, wieńce i inne elementy, które zapewni i dostarczy zakład pogrzebowy kompleksowo obsługujący klientów.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz