Plusy i minusy posiadania karty kredytowej

Umiejętnie używana karta kredytowa potrafi być niezwykle praktycznym (w tym praktycznie bezpłatnym) instrumentem finansowym, przynoszącym jej posiadaczowi wiele korzyści. Część z ofert kart kredytowych jest naprawdę korzystnych, jest jednak i spora grupa takich, które po okresie promocyjnym mogą nadwyrężyć nasz domowy budżet. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy wyborze karty kredytowej? A przede wszystkim czym się ona charakteryzuje?

Mocne plusy karty

  1. Karta kredytowa świetnie spisuje się jako zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków, gdy nie dysponujemy odpowiednimi oszczędnościami, a w niedalekiej przyszłości spodziewamy się przypływu gotówki, który wyrówna limit kredytowy przed okres naliczania odsetek. Aby mieć dostęp do dodatkowych środków, nie ma potrzeby każdorazowego udawania się po pożyczkę do banku i przedstawiania niezbędnych dokumentów i zaświadczeń (co niewątpliwie dodatkowo zabierałoby nasz czas). Odpada również konieczność posiadania oddzielnego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego.
  2. W niektórych sytuacjach tylko karty kredytowe dają możliwość przeprowadzenia transakcji do końca (np. przy zakupie biletu lotniczego online).
  3. Za zakupy od momentu ich zrobienia możemy zapłacić nawet do 56 dni później.
  4. Bierzemy udział w programach lojalnościowych, w których za użycie karty kredytowej do płacenia np. za zakupy dostajemy punkty wymienne na konkretne nagrody rzeczowe.

Druga strona medalu

  1. Oprocentowanie na karcie kredytowej jest zdecydowanie wyższe niż wynosi średnia krajowa dla kredytów konsumpcyjnych (najczęściej powyżej 20% w skali roku).
  2. Opłaty za posiadanie karty będą naliczane niezależnie od tego, czy z niej w danym okresie korzystaliśmy czy nie. Zdarza się jednak, że bank przewiduje zwolnienie z tych kosztów pod warunkiem dokonania określonej liczby transakcji kartą.
  3. Za wybranie gotówki z bankomatu pobierana jest przez bank prowizja (zwykle 3% od wybranej kwoty).
  4. Nie wydamy więcej niż mamy przyznanych środków w ramach limitu pieniężnego (to może okazać się zaletą).

Karty kredytowe na pewno są bardzo korzystnym rozwiązaniem niejednego problemu finansowego. Jest tylko jeden konieczny do spełnienia warunek – przed wyborem karty przeanalizujmy nasze potrzeby i możliwości oraz zapoznajmy się dokładnie z ofertami banków.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz