Piasek pod powiekami? Sprawdź, jak sobie pomóc

Using eye drops for rednessNa dyskomfort i objawy mogące świadczyć o zespole suchego oka skarży się już nawet co piąty pacjent gabinetu okulistycznego. Krople do oczu są jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, jednak nie jest to jedyna metoda na poprawienie komfortu widzenia.

Choć zespołu suchego oka nie da się wyleczyć, można podjąć działania znacznie zmniejszające związane z nim objawy. Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu leków, takich jak krople do oczu, nawilżające żele i podobne specyfiki.  Warto wiedzieć jednak, że oczy można także gimnastykować, a same objawy zmniejszyć na przykład dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Oto kilka działań, które pomogą ci uniknąć nieprzyjemnego uczucia obecności ciała obcego pod powiekami, kłucia, swędzenia czy falującego obrazu.

Szybka pomoc w nagłej sytuacji

Odczuwasz kłucie, pieczenie i swędzenie? Choć intuicja podpowiada, aby potrzeć zamknięte powieki, nie jest to dobra strategia.  Lepiej zamknij oczy i zakryj je delikatnie dłońmi. W ten sposób rozluźnisz spojrzenie dzięki cieple dłoni i odcięciu dopływu światła. Oko pokryje się nowym filmem łzowym także dzięki bardzo szerokiemu ziewaniu. Kilka razy z rzędu ziewnij najszerzej, jak potrafisz – dzięki temu napięciu i rozluźnieniu mięśni twarzy łzy łatwiej rozprowadzą się po powierzchni oka. Jeśli czujesz, że twoje oczy są bardzo suche, pomóc może także częstsze mruganie albo zwyczajne zamknięcie oczu na kilka minut i poruszanie gałkami ocznymi pod powiekami. Jeśli jednocześnie zastosujesz krople do oczu, zwiększysz znacznie ich skuteczność. Taka gimnastyka dla oczu może bardzo dobrze wpłynąć na komfort widzenia.

Nawadniaj się dla oczu

Często powodem suchości pod powiekami jest zwyczajne odwodnienie organizmu. Pamiętaj, aby wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Jeśli uprawiasz sporty, odpowiednio zwiększ tę ilość. Pamiętaj także, że takie płyny, jak: kawa, alkohol, herbata czy napoje energetyczne zawierające kofeinę nie nawadniają organizmu, a wręcz wywołują szybsze odprowadzanie wody. Dlatego na każdą wypitą filiżankę kawy czy mocnej herbaty powinna przypadać dodatkowa szklanka wody.

Dobra dieta zdziała cuda

Odpowiednio ułożona dieta pomoże ci złagodzić nieprzyjemne objawy związane z zespołem suchego oka. Przede wszystkim, włącz do codziennego jadłospisu produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mogą być to zarówno oleje roślinne, na przykład olej lniany, jak i tłuste ryby – makrela, łosoś, sardela, śledź. Dodatkowo dobrze zadziałają wszelkie artykuły zawierające witaminę A. Znajdziesz ją zarówno w produktach zwierzęcych (na przykład w wątróbce), jak i roślinnych (marchew, dynia, papryka). Na wzrok dobrze wpłyną także inne warzywa i owoce. Jarmuż, winogrona, owoce leśne i truskawki, brokuły oraz inne warzywa kapustne dzięki zawartości licznych witamin i minerałów poprawią twój komfort widzenia.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz