Osteopatia a rehabilitacja

Close up of physiotherapist doing shoulder rotation massage on young woman.

Pomimo coraz większej popularności jaką cieszy się osteopatia w Polsce, cały czas dla wielu z nas pozostaje ona najbardziej tajemniczą dziedziną medycyny. Czym właściwie jest osteopatia? Na czym polega leczenia? Czym osteopaci różnią się od lekarzy czy fizjoterapeutów? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Co to jest osteopatia?

Osteopatia jest systemem terapeutycznym stworzonym pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych przez A.T. Stil’a. Aby zostać osteopatą należy ukończyć pięcioletnie studia w jednej z certyfikowanych szkół, nadających tytuł doktora osteopatii. W Polsce, o przyjęcie do szkoły osteopatycznej mogą ubiegać się absolwenci medycyny lub fizjoterapii.

Osteopaci mają do swojej dyspozycji mnóstwo technik terapeutycznych, których uczą się na specjalnych kursach doszkalających. Jednak to, co wyróżnia osteopatię spośród innych nauk medycznych, to podejście do pacjenta i jego zdrowia. Zasadza się ono na czterech podstawowych założeniach, będących fundamentem terapii osteopatycznej.

  1. Ludzkie ciało stanowi jedną, integralną całość.
  2. Organizm posiada naturalne zdolności do samo leczenia.
  3. Wszystkie struktury i funkcje organizmu wzajemnie na siebie wpływają.
  4. Celem leczenia jest człowiek, nie jego schorzenie.

Chociaż na pierwszy rzut oka stwierdzenia te mogą wydawać się oczywiste, tak naprawdę to one stanowią o wyjątkowości tej terapii. Nadają one zupełnie nową jakość rozumieniu problemów pacjenta. Dlatego właśnie tak często do osteopatów trafiają chorzy, którym nikt nie potrafił pomóc. Osteopatia często stanowi ostatnią, ale niezwykle skuteczną deskę ratunku.

Na czym polega leczenie osteopatyczne?

Terapia w osteopatii najogólniej mówiąc, polega na przywracaniu zdolności organizmu do samoleczenia. Nasze ciało potrafi poradzić sobie z bardzo wieloma negatywnymi bodźcami, pod warunkiem, że znajduje się w dobrej kondycji. Problemy zdrowotne pojawiają się, gdy osłabiony organizm nie jest sobie w stanie poradzić ze wszystkimi czynnikami, jakie oddziałują na nas ze środowiska. Za osłabienie takie może być odpowiedzialne przemęczenie fizyczne, stres emocjonalny czy niezdrowa dieta. Zadaniem osteopaty jest nie tylko odnalezienie miejsca dysfunkcji ale również wskazanie jakie czynniki osłabiają organizm i narażają na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby. Delikatne techniki manualne poprawiają mobilność tkanek, ruchomość stawów, rozluźniają napięcia wokół narządów wewnętrznych, przywracają właściwe krążenie płynów ustrojowych. Dzięki takim zabiegom pacjent odczuwa znaczną ulgę w swoich dolegliwościach, ważne jest jednak aby nie zapominać o pierwotnych przyczynach osłabienia. Dlatego właśnie, osteopaci często zalecają swoim pacjentom konsultację z innymi specjalistami.

W przypadku ostrych urazów, których powodem nie są sumujące się przeciążenia, ale pojedynczy, zbyt silny bodziec (na przykład uderzenie), zabiegi osteopatyczne pomagają rozluźnić tkanki, przywrócić ruchomość oraz zmniejszyć obrzęk. Dzięki takiemu postępowaniu gojenie tkanek przebiega szybciej, a powrót do normalnego funkcjonowania następuję znacznie wcześniej.

Osteopatia a fizjoterapia.

Fizjoterapeuci swoją pracę opierają o diagnozę funkcjonalną, polegającą na ustaleniu ograniczeń i potrzeb pacjenta, które są związane pośrednio lub bezpośrednio ze schorzeniem pacjenta. W pracy z pacjentem do dyspozycji mają przede wszystkim różnorodne, zindywidualizowane ćwiczenia. Poza tym stosują również różne techniki manualne (masaż, mobilizowanie stawów, rozluźnianie powięziowe, i inne) oraz zabiegi fizykalne (na przykład elektrolecznictwo czy hydroterapia). Rodzaj terapii zawsze dobierany jest indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta, zwykle w oparciu o diagnozę lekarską.

Osteopaci analizują pacjenta z szerszej perspektywy, szukając wszelkich zaburzeń ograniczających funkcjonowanie organizmu. W swojej pracy posługują się głównie technikami manualnymi, choć oczywiście mogą zalecić wykonywanie prostych ćwiczeń lub konsultację z fizjoterapeutą. Techniki terapeutyczne nakierowane są na pracę z układem ruchu (rozluźnianie tkanek miękkich, mobilizowanie stawów), narządami wewnętrznymi (zmniejszanie napięcia) lub regulowaniem przepływu płynów ustrojowych (krwi, chłonki czy płynu mózgowo-rdzeniowego).

W Polsce, zdecydowana większość osteopatów ma również wykształcenie fizjoterapeutyczne. Dlatego w swojej pracy często wykorzystują obie dziedziny. Wszystko po to by jak najlepiej i jak najskuteczniej pomagać pacjentom w ich dolegliwościach.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz