Opony

oponyW zasadzie kierowcy muszą myśleć o oponach do samochodu w trzech przypadkach. Pierwsze dwa to zmiana z opon letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Trzeci przypadek to, gdy z oponą dzieje się coś nie tak. Aby wybrać dobre opony do samochodu warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie dostępnej w serwisach oferty. Dobre opony samochodowe to nie tylko gwarancja komfortu jazdy, ale również zapewnienie bezpieczeństwa i bezawaryjności na drodze.

Choć wybór opon z pozoru wydaje się być dziecinnie prosty to trzeba poświęcić uwagę na wiele parametrów ogumienia, które wpływają na jakość i bezpieczeństwo jazdy.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakich opon właściwie poszukujemy. Na rynku dostępne są opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Podstawowe różnice między poszczególnymi rodzajami tkwią w składzie mieszanki gumy. Opony letnie będą miały twardszą gumę i będą lepiej sobie radzić z wysokimi temperaturami. Opony zimowe natomiast są bardziej miękkie i mniej podatne na działanie niskich temperatur. Opony wielosezonowe, lub też całoroczne, jak się je czasem nazywa, są ekonomicznym rozwiązaniem pośrednim. Przykładem mogą być opony Dębica, wśród których znajdziemy modele o nazwie Navigator.

Jeśli chodzi o zewnętrzną budowę opon, najważniejszy jest bieżnik. W przypadku opon zimowych bieżnik będzie głębszy, by lepiej odprowadzać wodę i pośniegowe błoto. W oponach zimowych znajdziemy obok poprzedzielanych rowkami bloków lamelki, które pozwalają utrzymać samochód na drodze. Jeśli jednak nawierzchnia jest bardzo śliska, żadna technika tu nie pomoże. Trzeba się tu opierać na własnej wyobraźni i umiejętności oceny sytuacji na drodze.

Budowa wewnętrzna opon jest mniej ważna, zwłaszcza dla właścicieli samochodów osobowych, w których w 90% przypadków stosuje się opony radialne. Drugim typem są opony diagonalne. Opony radialne dają lepszą przyczepność i mniejsze zużycie paliwa.

Wybierając opony do konkretnego samochodu należy zwrócić uwagę na parametry sugerowane przez producenta danej marki. Stosowanie innych niż zalecane opon może mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz