Odżywki i suplementy dla ludzi aktywnych

16106337_1234014743351450_925136511_oCechą charakterystyczną wielu ludzi jest niecierpliwość. Jednak sportowcy wiedzą najlepiej, że nic nie przychodzi łatwo. Każdy sukces trzeba okupić ciężkim treningiem, wielogodzinnymi przygotowaniami i rygorystyczną dietą, którą na szczęście można wzbogacić różnymi preparatami wspomagającymi wyznaczone cele. Wśród wielu takich specyfików warto wymienić chociażby: kreatynę, odżywki białkowe, ZMA, odżywki na masę, witaminy, bcaa, aminokwasy czy spalacze tłuszczu. Oto ich krótka charakterystyka.

Kreatyna –  w naturalnej postaci występuje w mięśniach, w mózgu, wątrobie, nerkach oraz w jądrach. Jednak zapotrzebowanie ludzi aktywnych na ten składnik jest znacznie większe, więc należy go suplementować.  To środek, pozwalający podnosić osiągi sportowe i budować beztłuszczową masę ciała.

Odżywki białkowe – jak sama nazwa wskazuje, w ich składzie dominuje białko rożnego pochodzenia, np. z albuminy jajek, z serwatki czy z soi, będące doskonałym wartościowym budulcem tkanek nerwowej i gruczołowej, hormonów czy enzymów. Organizm potrzebuje go do odnowy tkanek, obciążonych w trakcie wyczerpującego treningu czy kontuzji.

ZMA – to nic innego jak magnez, cynk i witamina B6, czyli pierwiastki poprawiające możliwości fizyczne organizmu i siłę, wspomagające koncentrację i wytrzymałość, zapewniające lepszy sen i chroniące przed przeciążeniami, na które często narażeni są sportowcy. ZMA zapobiega też skurczom mięśni związanym z przetrenowaniem.

Odżywki na masę – to głownie węglowodany dostarczające energii niezbędnej w czasie treningu. Chronią także tkankę mięśniową i doskonale sprawdzają się podczas regeneracji i budowy beztłuszczowej masy ciała.

Witaminy – zawierają żelazo, magnez, żeń szeń oraz witaminę A, C, D, E a także witaminy z grupy B, które podnoszą wytrzymałość i odporność. Zapewniają organizmowi substancje niezbędne do właściwego rozwoju, poprawiają krążenie krwi, podnoszą przyswajalność składników energetycznych i pokarmowych oraz przyspieszają procesy metaboliczne w organizmie.

Bcaa – grupa aminokwasów niezbędnych do budowy komórek, tkanek i hormonów. Podnoszą one poziom energii i siły niezbędnych w trakcie wysiłku, ale także po treningu, gdyż bardzo dobrze usprawniają regenerację i pozwalają efektowniej budować mięśnie. Aminokwasy są bardzo ważnym składnikiem diety sportowców dbających o idealną sylwetkę.

Spalacze tłuszczu – są to substancje o termogenicznym działaniu, przyśpieszają metabolizm oraz pomagają wykorzystać tkankę tłuszczową.  Są bardzo popularne wśród osób pragnących wspomóc odchudzanie oraz spalić nadmiar tłuszczu i wyrzeźbić sylwetkę.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz