Odzież ochronna

odziez-ochronnaNa świecie istnieje dużo zawodów. Każdy z nich różni się doborem odpowiedniego ubrania. W korporacjach obowiązuje dress code, w niektórych miejscach pracy nie trzeba ubierać się w określony sposób. Są jednak zawody, które wymagają noszenia specjalnej odzieży ochronnej. W Polsce przez długi czas ogół odzieży dla pracowników był uznawany za odzież roboczą. Zasady w tym temacie zostały określone po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, reguluje je Dyrektywa 89/686/EWG. Dyrektywa dzieli odzież ochronną na trzy kategorie.

Po co nosić odzież ochronną?

Odzież ochronna jest potrzebna w zawodach, gdzie pracuje się z czynnikami, które mogą mieć dla użytkownika pewne negatywne następstwa. Mogą zagrażać jego życiu i zdrowiu. Zastępuje odzież osobistą podczas pracy. Noszą ją nie tylko te osoby, które są narażone na zranienia ciała, ale też te, u których występuje możliwość przesiąknięcia przez skórę szkodliwych substancji. Chroni ona przed takimi czynnikami jak wysoka lub niska temperatura, ogień, prąd, wilgoć, szkodliwe substancje chemiczne, zagrożenia mechaniczne, zagrożenia biologiczne. Taka odzież jest wykonywana z różnych materiałów, i to właśnie one są odpowiedzialne za to, czy będzie spełniała swoją rolę tak samo, jak wykończenie, grubość materiału oraz impregnowanie.

Kto potrzebuje odzieży ochronnej?

Jest wiele zawodów, które wymagają noszenia odzieży ochronnej. Głównymi użytkownikami takiej odzieży są pracownicy wszystkich branż przemysłu. Noszą ją budowlańcy oraz pracownicy drogowi. Obowiązuje również lekarzy, pracowników salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz wielu innych pracowników. Zależnie od wykonywanego zawodu oraz potrzeb, pracownicy mogą nosić pełne ubranie ochronne, wraz z obuwiem, albo tylko jego elementy. Mogą to być ochraniacze kończyn, nakrycia głowy, ubrania, które chronią tułów albo jego część, specjalne okulary, chroniące oczy, ochraniacze na uszy w razie pracy w nadmiernym hałasie. Należy też pamiętać, o ochronie układu oddechowego. Są też ubrania chroniące całe ciało, które izolują cały organizm przed czynnikami zewnętrznymi.

Trzy kategorie odzieży ochronnej

Kategoria pierwsza obejmuje odzież, która chroni przed minimalnymi zagrożeniami. Zalicza się do niej odzież roboczą o prostej konstrukcji. Jest przeznaczona dla osób, które są narażone na zanieczyszczenia nieszkodliwe dla zdrowia oraz na powierzchowne uszkodzenia mechaniczne. Obowiązuje również pracowników, którzy mają styczność z gorącym czynnikiem oraz tych, których praca jest uzależniona od warunków atmosferycznych.

Kategoria druga, to odzież która ma chronić pracownika przed konkretnym czynnikiem, który jednak nie zagraża poważnie jego życiu ani zdrowiu.
Kategoria trzecia obejmuje najbardziej narażone na niebezpieczeństwo zawody. Ta odzież ma chronić przed różnymi czynnikami, które mogą mieć bardzo negatywne następstwa dla użytkownika.

Gdzie kupić odzież ochronną?

Obowiązujące prawo, zobowiązuje pracodawców do zakupu odzieży ochronnej. To oni są zobowiązani dostosować miejsce pracy oraz warunki, tak by pracownik był jak najmniej narażony na zagrożenia, które mogą być następstwem pracy z pewnymi niebezpiecznymi czynnikami, zagrażającymi życiu lub zdrowiu. Pracownik nie ponosi kosztów zakupu takiej odzieży.

Warto dodać, że nie jest ona wymagana tylko jako profilaktyka zagrożeń życia i zdrowia, ale również kiedy możliwe jest zabrudzenie osobistego ubrania pracownika lub kiedy wymagają tego zasady higieny. Zasady te są regulowane przez Kodeks Pracy. Wiele zakładów ma też wewnątrzzakładowy regulamin, który określa te zasady w konkretnym miejscu zatrudnienia. Pracodawcy mogą zaopatrywać się w odzież ochronną przez internet, na przykład w sklepie Solomedica, specjalizującym się w odzieży ochronnej medycznej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz