Odpowiednio dobrana odzież sportowa

Dobór odpowiedniej odzieży sportowej to niezwykle istotna kwestia, jeżeli chce się w profesjonalny sposób uprawiać wybrany przez siebie sport. Ubranie sportowe ma ogromne znaczenie i jeżeli zostanie właściwie dopasowane może zdecydowanie podnieść komfort uprawniania wybranej aktywności. Odzież sportowa łączy bowiem w sobie dwa zasadnicze aspekty, które wpływają na zachowanie ciała podczas intensywnego ruchu na treningu.

Pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to jest materiał. Odzież sportowa powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Na pewno nie mogą to być sztuczne tkaniny, ponieważ one nie przepuszczają powietrza a to już dyskwalifikuje je jako materiał na tego typu ubrania. Muszą więc to być tylko i wyłącznie produkty naturalne. Po drugie, materiał wybierany na odzież sportową musi być oddychający. W czasie treningu ciało produkuje ogromne ilości ciepła, które dla zachowania równowagi musi stale i systematycznie oddawać. Wymienia więc ciepło z otoczeniem, a skóra schładzana jest za pomocą potu. Bardzo istotne jest to, żeby wspomniane ciepło nie gromadziło się, ponieważ to może doprowadzić do osłabienia organizmu. Uprawianie sportu w odzieży oddychającej spowalnia proces zmęczenia, a co za tym idzie można ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie. To z kolei prowadzi do systematycznego poprawiania osiąganych przez siebie wyników, czyli do rozwoju, a ot o właśnie chodzi.

Druga rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to krój i fason odzieży sportowej. Niezależnie czy są to spodenki czy koszulki, powinny być one przylegające i dopasowane do ciała. Dobrym przykładem mogą tu być koszulki rashguard Galaxy Wear. Są bardzo dopasowane, ścisłe, można wręcz powiedzieć, że w pewnym stopniu nawet opięte. Dzięki temu stają się one drugą skórą dla sportowca i nie przeszkadzają w wykonaniu żadnego ruchu. Dlatego właśnie ten krój jest tak ważny. Im bardziej dopasowane ubranie tym łatwiej skupić się na samym treningu i nic przy nim nie przeszkadza. Naturalnie, nie mogą to być ubrania za małe. Takie mogą uciskać, przesuwać się, ściągać. To rozprasza, dekoncentruje, utrudnia swobodne poruszanie się i pełne zaangażowanie w trening. Za duże ubranie naturalnie też nie będzie właściwie wspierać sportowca w działaniu. Będzie się zsuwać, plątać, spadać. To nie jest wygodne. Oczywiście, niektóre dyscypliny mają specjalne, przeznaczone do danej aktywności ubrania. Dobrym przykładem są tutaj spodenki kolarskie z wkładką, która powoduje, że długotrwała jazda na siodełku nie jest tak uciążliwa.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz