Nawierzchnie sportowe

Każdy obiekt sportowy powinien spełniać określone normy, aby zostać dopuszczonym do powszechnego użytku. Bardzo ważna jest przy tym nawierzchnia, która powinna zapewniać wygodę użytkowania obiektu oraz jego funkcjonalność. Należy mieć świadomość tego, że właściwie dobrana nawierzchnia sportowa wpływa w dużym stopniu na to, jakie wyniki będą osiągać sportowcy, którzy na niej trenują.

Uniwersalna nawierzchnia

Zwykle boiska sportowe nie są już pokrywane naturalną murawą, ale tzw. trawą syntetyczną, wykonaną z mieszanki żywic poliuretanowych z granulatami gumowymi. Jest ona odporna na działanie promieniowania słonecznego, łatwo ją utrzymać w należytym stanie i czystości, a także pielęgnować. Co więcej, trawę syntetyczną użytkuje się przez cały rok, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Nawierzchnia sportowa z poliuretanu ma charakter uniwersalny, wielofunkcyjny, dlatego stosowana jest do budowy większości rodzajów boisk sportowych, w tym bieżni, boisk wielozadaniowych, boisk do piłki nożnej czy nawet kortów tenisowych. Sportowe nawierzchnie z trawy syntetycznej oferuje firma SolidStet. Można nimi pokryć dowolny obiekt sportowy.

Specjalistyczne nawierzchnie

Obok nawierzchni wielozadaniowych są również w użyciu nawierzchnie dostosowane pod kątem specyficznych ról, jakie odgrywają dane obiekty. Dla boisk piłkarskich i na bieżniach lekkoatletycznych świetnie sprawdza się dwuwarstwowa nawierzchnia sportowa. Z kolei jednowarstwowa nawierzchnia poliuretanowa, która liczy sobie 13 mm grubości, może zostać zastosowana do bieżni i rozbiegów lekkoatletycznych. Najbardziej zalecana jest z kolei dla kortów tenisowych.

Grubsze nawierzchnie z poliuretanu i kauczuku o 14 mm grubości będą dobre w zastosowaniu przy samodzielnych bieżniach lub rozbiegach lekkoatletycznych. Najgrubsze, 16 mm nawierzchnie dwuwarstwowe stosuje się do przestrzeni o szerokim zastosowaniu w lekkiej atletyce, a w szczególności w przypadku boisk do piłki nożnej.

Nawierzchnie z mieszanki poliuretanowej, żywicy i gumowych granulatów są montowane na podbudowach z tłucznia lub żwiru, podbudowach betonowych lub asfaltowych.

Trawa syntetyczna na boiskach sportowych sprawdza się lepiej, niż trawa naturalna. Nie zmienia swojego wyglądu przez cały rok, pomimo niejednokrotnie bardzo intensywnej eksploatacji. Ma jednolity kolor, a poza tym nie szkodzą jej promienie słoneczne. Kładzie się ją na podbudowę dynamiczną, na kruszywie naturalnym.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz