Narzędzia niezbędne do obróbki stali nierdzewnej

Stal nierdzewną (INOX) można dzisiaj spotkać niemal na każdym kroku, gdyż jest ona szeroko wykorzystywana w przemyśle, architekturze, do produkcji maszyn, elementów instalacji sanitarnej, a nawet drobnych przedmiotów wyposażenia domu. Wszechobecna stal w domowych instalacjach i urządzeniach skłania majsterkowiczów do uzupełniania swoich domowych warsztatów w specjalistyczne narzędzia do obróbki tego materiału.

Specyficzne właściwości stali nierdzewnej

Choć materiał ten został opatentowany około 100 lat temu, tak naprawdę dopiero od kilku lat jest szeroko stosowany w tak wielu gałęziach przemysłu. Wreszcie doceniono jego wyjątkowe właściwości, do których należą przede wszystkim: odporność na korozję, duża liczba gatunków (około 120), wytrzymałość, wysoka temperatura topnienia, łatwość obróbki, łączenia i uzyskiwania różnych powierzchni, elegancki wygląd. Najważniejszą cechę tej stali, czyli nierdzewność uzyskuje się dzięki dodatkowi chromu. Tworzy on na powierzchni stopu warstwę ochronną z tlenku chromu, która zachowuje swoje antykorozyjne właściwości w różnych warunkach. Choć jest ona stosunkowo odporna na różne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, to jednak podczas jej mechanicznej obróbki może dojść do naruszenia warstwy pasywnej. Dlatego też ważne jest stosowanie materiałów i narzędzi przeznaczonych wyłącznie do obróbki stali nierdzewnej, nie zawierających wtrąceń żelaza, które obniża antykorozyjność stali szlachetnej.

Co się przydaje do obróbki stali nierdzewnej?

Obróbkę tego materiału można przeprowadzić używając popularnych szlifierek czy wiertarek, które wystarczy wyposażyć w odpowiednie narzędzia do stali nierdzewnej. Najczęściej stal wymaga cięcia, a do tego niezbędne są ściernice tarczowe do INOX o różnej twardości. Można nimi ciąć np. rury, blachy i profile. Do robienia otworów z kolei przydają się specjalne otwornice, montowane do wiertarki, np. otwornice do stali nierdzewnej Starrett, które mając uzębienie z węglików spiekanych o dodatnim kącie skrawania niezwykle szybko i skutecznie odprowadzają opiłki i wióry. Do prac wykończeniowych warto zaopatrzyć się w specjalne trzpienie frezarskie, ściernice listkowe, wachlarzowe, włókninowe, a także taśmy ścierne. Te kilka narzędzi pozwoli przeprowadzić wszelkie niezbędne prace na elementach ze stali nierdzewnej. Dobrej jakości narzędzia można kupić po prostu przez Internet, choć są one dostępne także w każdym markecie budowlanym i specjalistycznych sklepach z narzędziami.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz