Najważniejsze wskazania do wykonania badania dopplerowskiego

shutterstock_82853848-1Badanie dopplerowskie, tzw. USG Dopplera to jedna z najważniejszych procedur medycznych wykorzystywanych przede wszystkim do diagnozowania niedrożności żył oraz tętnic, czyli naczyń wchodzących w skład układu krwionośnego. Sprawdź, jakie są główne wskazania do jego wykonania.

Badanie dopplerowskie, tzw. USG Dopplera to jedna z najważniejszych procedur medycznych wykorzystywanych przede wszystkim do diagnozowania niedrożności żył oraz tętnic, czyli naczyń wchodzących w skład układu krwionośnego. Sprawdź, jakie są główne wskazania do jego wykonania.

 

Na czym polegają badania dopplerowskie ?

 

Krążenie krwi to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Tętnice mają za zdanie doprowadzać pełną tlenu i składników odżywczych krew do wszystkich organów wewnętrznych, a żyły odprowadzają krew z powrotem do serca. Badanie dopplerowskie ma za zadanie wykrywanie wszelkich niedrożności w żyłach i tętnicach, spowodowanych przez ich zwężenie, zatory, zgrubienie blaszki i zmiany miażdżycowe, a także wiele innych czynników. USG Dopplera wykorzystuje zjawisko zmiennej długości fai dźwiękowej do zdiagnozowania, w których miejscach w organizmie krew krąży prawidłowo, a w których dochodzi do jej spowolnienia, zatrzymania lub nawet niebezpiecznego cofania w naczyniach krwionośnych. Jako jedno z najważniejszych badań wykorzystywanych do diagnozowania zmian miażdżycowych, badanie dopplerowskie należy obecnie do najczęściej wykonywanych w Warszawie.

 

Badania dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych.

 

Jednym z najważniejszych wskazań do wykonania badań dopplerowskich tętnic szyjnych i kręgowych są powtarzające się zawroty głowy, omdlenia i stany zamroczenia, a także trwające do kilku minut nagłe utraty wzroku, które mogą wskazywać na nieprawidłowe krążenie krwi. Powodem do wykonania badania powinny być także wszelkiego rodzaju szumy w uszach, zaburzenia pamięci, równowagi oraz widzenia. Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych wykonuje się także po przebytych urazach głowy lub kręgów szyjnych, a także po udarach mózgu, które mogą wpływać na powstanie zatorów i zwężeń naczyń krwionośnych.

 

Badanie dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych

 

Kończyny dolne to miejsce, w których bardzo często dochodzi do powstania zatorów, zwężeń oraz zmian miażdżycowych. W celu oceny stanu układu żylnego i tętniczego wykonuje się USG Dopplera, które jest zalecane także przy występowaniu niepokojących objawów. Do najważniejszych wskazań należą żylaki powierzchniowe oraz głębokie, zdiagnozowana choroba zakrzepowa żył, która wymaga stałego monitorowania, a także wszelkie bóle kończyn, którym towarzyszą widoczne obrzęki. Badanie dopplerowskie kończyn dolnych wykonuje się także u osób narzekających na uczucie ciężkości nóg, wieczorne obrzęki wraz z towarzyszącym im uczuciem odrętwienia lub mrowienia, jak również uczucie oziębienia lub ocieplenia nóg. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie jeden z powyższych objawów, warto zgłosić się do lekarza kardiologa z prośbą o skierowanie na wykonanie badań dopplerowskich.

Badanie dopplerowskie powinno być wykonywane przez doświadczonego lekarza, który posiada wiedzę i umiejętności zarówno w zakresie posługiwania się aparatem ultrasonograficznym, jak i interpretowania jego wyników. Duże znaczenie ma także wysoka jakość sprzętu, która pomaga uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki. W Warszawie badanie dopplerowskie można wykonać w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz