Najskuteczniejsze metody zwalczania chorób pszenicy

rolnictwo4Rolnik musi uporać się z wieloma różnymi chorobami pszenicy. Dostępne metody i środki ochrony roślin pomagają w prosty i skuteczny sposób zwalczyć większość problemów i tym samym uniknąć strat związanych z niewielkim plonem.

Co to za choroba?

 

Już pierwsze objawy chorób powinny zwrócić uwagę rolnika. Niestety oznaki pojawienia się różnych infekcji są często bardzo do siebie podobne, a przez co trudne do zidentyfikowania. W przypadku pszenicy pierwsze symptomy choroby pojawiają się na liściach i mają postać różnego rodzaju zmian, które nie powinny zostać niezauważone. Są to niewielkie plamy, przebarwienia, łamliwość łodyg, suchość i wiotkość rośliny. Walka z chorobami pszenicy trwa przez cały rok, ponieważ poszczególne patogeny pojawiają się w różnych warunkach atmosferycznych.

 

Środki idealne dla chorób pszenicy

 

Najczęściej pszenica atakowana jest przez grzyby, dlatego preparatem, który skutecznie sobie z nimi poradzi są fungicydy z Syngenta.pl. To ważne, by preparat wykazywał działanie wszechstronne, a więc zwalczał nie tylko jedną chorobę, ale większość dlatego, że zdarza się często, iż kilka infekcji pojawia się naraz. Stosowanie kilku środków o różnym przeznaczeniu byłoby nie tylko niekorzystne dla roślin, ale zabierałoby o wiele więcej czasu.

 

Na jakie choroby działają fungicydy?

 

Pszenica zmaga się z infekcjami przez cały rok. Niektóre powstają w wyniku zróżnicowania warunków pogodowych, które sprzyjają rozwojowi grzybów, inne natomiast przenoszą się z sąsiednich upraw i to niekoniecznie pszenicy. Zdarza się, że patogeny występują na roślinach i bez znaczenia dla nich jest to, na jakim gatunku przebywają. Pszenica najczęściej zmaga się z rdzą brunatną, która objawia się czarnymi zarodnikami znajdującymi się pod spodem liści oraz brunatnymi plamami na ich wierchu. Często spotykany problem stanowi mączniak prawdziwy tworzący jasny nalot na liściach. Duży problem stanowi również łamliwość źdźbła liści, steptorioza paskowana liści pszenicy, śnieć cuchnąca pszenicy oraz zgorzel podstawy źdźbła.

Polecane artykuły