Najczęstsze wskazania do ekstrakcji zęba

Współczesna stomatologia coraz lepiej radzi sobie z leczeniem zębów, zwłaszcza gdy pacjent regularnie odwiedza gabinet dentystyczny i dba o codzienną higienę jamy ustnej. Jednak zdarzają się przypadki, gdy nie ma innego wyjścia, jak usunięcie zęba w całości. Wskazaniem do zabiegu mogą być nie tylko stany chorobowe, ale również nieprawidłowe ułożenie zęba, paradontoza, czy przygotowanie do leczenia ortodontycznego.

Usuwanie chorego zęba

Czasami próchnica niszczy ząb w takim stopniu, że nie da się go ani wyleczyć, ani odbudować protetycznie (np. poprzez zastosowanie korony protetycznej). W takim przypadku występuje zwykle znaczne uszkodzenie tkanek twardych oraz rozległy stan zapalny, które stanowią podstawę do zabiegu chirurgicznego.

Zaawansowana paradontoza

Paradontoza jest chorobą przyzębia, której głównym objawem jest przewlekły stan zapalny niszczący tkanki znajdujące się wokół zęba. Nieleczona paradontoza może prowadzić do zaniku części dziąseł i kości, a w konsekwencji do rozchwiania zębów. W przypadku niewielkiej ruchomości stosuje się leczenie szynowe, natomiast przy znacznym rozchwianiu niezbędne jest usunięcie zęba.

Nieprawidłowe ułożenie zęba, ząb zatrzymany

Ten problem dotyczy głównie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, ale czasami także zębów przedtrzonowych. Bardzo często zęby te nie mieszczą się na łuku zębowym i uciskając okoliczne tkanki, wywołują bolesne stany zapalne. Wskazaniem do zabiegu jest również ząb zatrzymany, czyli nie wykształcony w całości, który może powodować skrzywienie okolicznych zębów i wady zgryzu.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie niektórych wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych wymaga wcześniejszego usunięcia zdrowych zębów. Zwykle dotyczy to przypadków, gdy zęby są za bardzo stłoczone i tylko ekstrakcja pozwala na stopniowe przesunięcie pozostałych zębów.

Warto pamiętać, że usuwaniem zębów nie zajmuje się każdy dentysta, lecz chirurg stomatolog, który oprócz ekstrakcji przeprowadza szereg innych zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej. Na przykład oferowana przez Trident Łódź chirurgia stomatologiczna obejmuje takie zabiegi jak: dłutowanie korzeni, wycinanie kaptura dziąsłowego, podcinanie wędzidełka, resekcję szczytu korzenia itd. O tym jaki zabieg chirurgiczny jest konieczny, decyduje zwykle stomatolog. Obecnie jednak metody leczenia zębów są na tyle rozwinięte, że ekstrakcja, szczególnie u osób młodych, jest stosowana w ostateczności.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz